Nauka

Pogłoski gorsze od trzęsienia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 05:09
Nieprawdziwe pogłoski o nadchodzącym trzęsieniu ziemi wywołały panikę w Ghanie.

Nieprawdziwe pogłoski o nadchodzącym trzęsieniu ziemi wywołały panikę w Ghanie. Po otrzymaniu SMS-a z ostrzeżeniem wielu ludzi spędziło noc pod gołym niebem. Sytuacja uspokoiła się nieco dopiero w ciągu dnia.

Poźnym wieczorem po Ghanie rozeszła się fałszywa informacja o nachodzącym katakliźmie. Ktoś napisał, że "w godzinach nocnych w Ziemię uderzą promienie kosmiczne pochodzące z Marsa". Autor, powołując się na źródła w NASA i BBC, zalecał przekazanie wiadomości dalej oraz wyłączenie telefonów komórkowych. Potem ktoś stwierdził, że promienie kosmiczne mogą wywołać trzęsienie ziemi. W rezultacie paniki sieci komórkowe były przeciążone, a wielu ludzi w miastach i na wsiach spędziło noc pod gołym niebem, obawiając się, że ich domy mogą runąć.

Nad ranem przedstawiciele rządu w Ghanie zadzwonili do BBC z pytaniem, czy ktoś faktycznie podał taką informację. Przedstawiciele rządu zdementowali potem te ploki w jednej z większych stacji radiowych w Ghanie. Nie wiadomo, czy sprawa była konsekwencją celowych działań czy tylko żartu, który został potraktowany poważnie i rozprzestrzenił się na cały kraj.

Czytaj także

Kalifornia szykuje się do trzęsienia ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 10:29
Całe szczęście, to tylko ćwiczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2009 11:41
Poważne trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopnia w skali Richtera nawiedziło tej nocy region Abruzji w środkowych Włoszech. Są ofiary śmiertelne, akcja ratunkowa trwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za trzęsieniem na Twitterze

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:41
Eksperci od trzęsień ziemi wynaleźli sposób na śledzenie trzęsień ziemi „na żywo”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia zadrżała w Gwatemali

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 01:12
Epicentrum wstrząsów znajdowało się 95 kilometrów na południowy wschód od Guatemala City.
rozwiń zwiń