Nauka

Polowanie czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2008 11:13
Planet typu ziemskiego może być w naszej Galaktyce więcej niż sądziliśmy.

Czy skaliste planety – takie jak Ziemia - są częstym zjawiskiem w naszej Galaktyce? Jak ogłosili astronomowie podczas konferencji American Associacion for the Advancement of Science w Bostonie, okazuje się, że tak.

 

Pojawiły się nowe dowody na to, że takie niewielkie planety, być może również z warunkami sprzyjającymi rozwojowi życia, mogą być bardziej powszechne niż przypuszczaliśmy. Ponad połowa gwiazd podobnych do słońca może posiadać własne systemy planetarne.

- U 20-60% gwiazd typu słonecznego znaleźliśmy dowody na możliwość istnienia tam procesów, jakie kiedyś doprowadziły do powstania Ziemi – mówi Michael Meyer z Uniwersytetu Arizony, biorący udział w poszukiwaniu planet typu ziemskiego przy wykorzystaniu Teleskopu Spitzera . – To bardzo ekscytujące!

Zespół, w którego skład wchodzi Michael Meyer, skupia się na oglądaniu gwiazd o masie zbliżonej do słonecznej. Wokół najmłodszych z nich badacze zaobserwowali obecność pyłowych dysków, z których – na skutek zderzeń i działania sił grawitacji – mogą w przyszłości powstać planety.

Nieznane światy nie muszą być jednak aż tak odległe – być może czekają na nas również na rubieżach naszego Układu Słonecznego. Niektórzy astronomowie uważają, że w ciemnościach za orbitą Plutona/Charona mogą znajdować się setki zamrożonych światów o rozmiarach Ziemi. – To, co zaobserwowaliśmy do tej pory, to jedynie czubek góry lodowej – mówi Alan Stern z NASA. A już w samym pasie Kuipera odkryto tysiące obiektów, wiele z nich wielkości Plutona. – Model Układu Słonecznego z dziewięcioma planetami zostanie wkrótce zastąpiony przez inny, w którym znajdą się setki jeśli nie tysiące planet – komentował Stern dla BBC. Odległe światy z obłoku Oorta mogą być lodowe i skaliste, a niektóre mogą osiągnąć masę równa ziemskiej.

W przyszłym roku NASA rozpoczyna misję „Kepler”, która prawdopodobnie dostarczy nam jeszcze więcej danych na temat tych odległych, nieodkrytych dotąd światów oraz tego, jak powstają skaliste planety.

O ile warunki na nieodkrytych dotąd planetach z naszego systemu nie będą najprawdopodobniej sprzyjające dla rozwoju życia, obiekty z innych układów mogą znajdować się w odpowiedniej odległości od swoich gwiazd, by na ich powierzchni mogła utrzymać się woda w stanie płynnym. A zatem może czeka nas odkrycie innych światów, na których kiedyś moglibyśmy założyć kolonie? – W tym celu musimy skupić się na poszukiwaniach dwóch rzeczy – mówi Debra Fischer z San Francisco State University w Kaliforni. – Musimy znaleźć planetę o odpowiedniej masie i w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy.

Brzmi prosto, ale czekają nas jeszcze  długie poszukiwania.

Eugeniusz Wiśniewski

 

Na podstawie: BBC

Czytaj także

Woda na Księżycu pochodzi z komet?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2009 04:45
Trwają spekulacje, skąd właściwie się wziął lód na Księżycu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo jest pełne ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2008 13:02
Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym znajduje się glob niewiele większy od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spójrz na planetę, z którą problemy miał Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 17:15
Końcówka marca i pierwsza połowa kwietnia to najlepszy czas w tym roku do obserwacji Merkurego - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
rozwiń zwiń