Nauka

Najgroźniejsza depresja

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 10:59
Zdaniem WHO w ciągu 20 lat depresja będzie największym problemem zdrowotnym świata.

W ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Takiego zdania są eksperci Światowej Organizacji Zdrowia, którzy spotkali się w Atenach w ramach pierwszego Globalnego Szczytu Zdrowia Psychicznego.

Obecnie na zaburzenia psychiczne cierpi ponad 450 milionów ludzi na całym świecie, a depresja stanowi największy problem. Już teraz jest jedną z najpoważniejszych przyczyn niepełnosprawności. Ekspert WHO doktor Shekhar Sabena ostrzega, że w ciągu dwóch dekad, spośród wszystkich chorób, depresja stanie się największym ciężarem dla gospodarki i społeczeństw. Jego zdaniem, choroba ta może mieć kilka przyczyn, niektóre z nich są biologiczne, ale duże znacznie mają też czynniki zewnętrzne, na przykład stres. - Więc ludzie biedni, zarówno w krajach rozwijających się jak i rozwiniętych chorują częściej niż osoby zamożne - mówi ekspert.

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do zwiększenia nakładów na leczenie depresji, choroby, która w skrajnych przypadkach prowadzi do samobójstw. Eksperci przypominają, że objawem depresji może być przygnębienie, zmęczenie, problemy ze snem, a także lęk, trudności w koncentracji a nawet ból. Szczyt WHO w Atenach potrwa do niedzieli.

Rafał Motriuk /IAR

Czytaj także

Pozytywne skutki depresji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 11:26
Negatywne myślenie sprawia, że człowiek jest mniej łatwowierny i lepiej zapamiętuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Straszny sen

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 04:35
W ciągu życia przesypiamy średnio 20 lat. Zdarza się, że zamiast odpoczywać w nocy budzimy się przerażeni. Mieliśmy senny koszmar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutno, bo bez szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 14:13
Depresja zmienia postrzeganie świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nuda zabija!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 14:25
I to dosłownie. Nudna praca, nudne życie może być przyczyną wielu chorób. Niestety ministerstwo przed tym nie ostrzega.
rozwiń zwiń