Nauka

Straszny sen

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 04:35
W ciągu życia przesypiamy średnio 20 lat. Zdarza się, że zamiast odpoczywać w nocy budzimy się przerażeni. Mieliśmy senny koszmar.

W ręku trzymasz piłę i powoli, jedną po drugiej obcinasz sobie stopy. Po chwili widzisz, że na podłodze stoi 20 twoich stóp. Podchodzą lekarze i przyszywają ci dwie z tych przed chwilą odciętych. Ale przyszywają niezbyt dokładnie. Możesz na nich stać, a nawet iść. Nagle widzisz goniących cię żołnierz. Musisz uciekać. Przyszyte stopy nie pozwalają na szybki bieg. Żołnierze są coraz bliżej. Krzyczą. Mierzą do ciebie z karabinów. Składają się do strzału. I gdy wydaje Ci się, że kule rozerwą twoje ciało nagle otwierasz oczy. Jesteś we własnym łóżku. Spocony i przerażony. Nie ma żołnierzy. Stopy są na swoim miejscu. Na ścianie stojąca przed domem latarnia maluje koszmarne cienie.

To jeden z zasłyszanych koszmarów sennych. Każdy je ma. Są ludzie, którzy senne koszmary przeżywają codziennie. Budzą się zmęczeni. Zdarza się, że tak bardzo utrudniają życie, że konieczna jest pomoc lekarza. Naukowcy zajmują się snami od wieków. Mimo tego nie ma jednej teorii wyjaśniającej, dlaczego ludziom potrzebny jest sen. A że jest potrzebny może się przekonać każdy po całonocnej prywatce. W trakcie snu nasz mózg wcale się nie wyłącza. Pracuje nadal, tylko można powiedzieć w innym trybie.

Śnimy tylko w fazie snu zwanej REM (od Rapie Eye Movement) czyli fazie szybkich ruchów gałek ocznych. Ta faza snu jest „lżejsza”, łatwiej się wtedy wybudzić, a nasz mózg rejestruje dochodzące do nas bodźce. Czasem drobne dźwięki mogą wywołać sen, w którym słyszmy grzmoty, wybuchy czy inne silne hałasy.

W ostatnich latach coraz więcej naukowców bada sen, jego zaburzenia i fazy. Senne koszmary, jeśli są częste i wyjątkowo intensywne mogą bardzo utrudnić życie. Dlatego wiele badań poświęconych jest właśnie temu aspektowi snu. Badanie z udziałem blisko 2000 osób przeprowadził ostatnio niemiecki naukowiec dr Michael Schredl z Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Snami.

Okazało się, że blisko połowa badanych (48%) nigdy nie miało koszmarów sennych. Co dziesiąty miewał koszmary w ciągu ostatniego roku, a tylko 5% miało koszmary przynajmniej raz na 2 tygodnie. Najczęściej nocne koszmary dotyczyły odczucia spadania, spóźniania się, ucieczki przed czymś strasznym, sparaliżowania oraz utraty kogoś bliskiego.

Okazało się także, że kobiety i mężczyźni miewają różne rodzaje sennych koszmarów. Wyrzucenie z pracy, czy przemoc i agresja częściej śniły się mężczyznom. Kobiety przeżywały koszmary dotyczące napaści na tle seksualnym lub śmierci bliskiej osoby. Kobiety częściej śniły o tym, że wypadają im zęby lub włosy. Naukowcy uważają, że jest to związane ze strachem przed utratą atrakcyjności fizycznej. Obie płcie w równym stopniu śniły o oblanych egzaminach i co ciekawe, nawet jeśli nigdy nie studiowały.

Zdaniem dr Schredla sny o paraliżu, spadaniu czy uciekaniu nie odnoszą się bezpośrednio do naszych przeżyć na jawie. Są raczej odzwierciedleniem naszych lęków codziennego życia. Na przykład ucieczka przed smokiem czy bestią może oznaczać lęk przed podjęciem działania w realnym życiu, którego śpiący chciałby uniknąć. Niemiecki naukowiec sądzi, że aby wyjaśnić metaforykę snów trzeba przeprowadzić więcej badań nad związkiem między sennymi koszmarami a czynnikami stresu w codziennym życiu.

A nasze babcie chcąc interpretować sny sięgały do senników. I co zawsze było najbardziej zadziwiające porady typu: śnił ci się własny ślub? – Interpretacja: przejściowe kłopoty - często się sprawdzały.

Andrzej Szozda
Źr. Physorg.com, wikipedia.org, senniczek.biz

Zobacz więcej na temat: medycyna psychologia zdrowie

Czytaj także

Moc snu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2009 07:43
Sen ułatwia zapamiętywanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MEDYCYNA: Wygrać z depresją

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2008 14:02
Depresja jest jedną z najczęstszych i groźnych chorób wieku podeszłego, ale - jak przekonują specjaliści - można ją skuteczne leczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najgroźniejsza depresja

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 10:59
Zdaniem WHO w ciągu 20 lat depresja będzie największym problemem zdrowotnym świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młody znaczy zdrowy?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2009 05:06
Jeśli wyglądasz młodziej, niż w rzeczywistości masz lat, masz szansę na długie życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutno, bo bez szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 14:13
Depresja zmienia postrzeganie świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć przed telewizorem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 10:10
Regularne i długie oglądanie telewizji znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci i chorób serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azjaci śpią najlepiej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 04:01
Okazuje się, że nawyki związane ze snem zależą od koloru skóry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sen

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 10:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sny

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2010 10:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sen może być proroczy

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2010 06:00
Umysł podczas snu być może nie jest najlepszym narzędziem dla krytycznego myślenia, jednak może rozwiązywać problemy. Tak przynajmniej twierdza naukowcy.
rozwiń zwiń