Nauka

Nuda zabija!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 14:25
I to dosłownie. Nudna praca, nudne życie może być przyczyną wielu chorób. Niestety ministerstwo przed tym nie ostrzega.

W czasie deszczu dzieci się nudzą. A jak dzieci się nudzą, to przychodzą im do głowy różne głupie i niebezpieczne pomysły. Czasem kończą się zalaniem mieszkania sąsiadowi, ale czasem pobytem w szpitalu z powodu obrażeń.

Okazuje się, że ta sama prawidłowość dotyczy dorosłych. Im bardziej się nudzą, tym gorsze rzeczy przychodzą im do głowy. Brytyjscy badacze Annie Britton i Martin J Shipley z Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego University College London przeprowadzili badania danych zebranych w latach 1985-88 u 7500 urzędników w wieku od 35 do 55 lat.

Pracowników administracji pytano wówczas o ich poziom nudy. Okazało się 10% z nich zadeklarowało, że byli znudzeni przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca. Najbardziej nudzili się młodzi ludzie i ci, którzy w pracy wykonywali czyjeś proste polecenia. Co ciekawe kobiety były blisko 2 razy częściej znudzone niż mężczyźni.

W kwietniu 2009 roku naukowcy sprawdzili, którzy z badanych żyją. Okazało się, że ci, którzy deklarowali wysoki poziom znudzenia byli blisko 37% bardziej narażeni na śmierć, niż ci, którzy nie przyznawali się do tego stanu.

Badacze uważają, że przyczyną częstszych zgonów wśród znudzonych może być ich skłonność do odczuwania braku szczęścia, niskiej motywacji, braku poczucia spełnienia. A to z kolei prowadzi do ryzykownych zachowań, takich jak palenie, nadużywanie alkoholu, czy zażywanie narkotyków. A taki styl życia to prosta droga do wylewów i chorób serca. Według Martina Shipleya badania schorzeń układu krążenia pokazują, że jest wyraźny związek między poziomem odczuwanej nudy, a chorobami serca.

Jeśli zatem masz nudną pracę, albo wyłącznie wykonujesz czyjeś polecenia, bez własnego twórczego wkładu postaraj się albo zmienić pracę, albo poszukać sobie zajęcia, które zaciekawi cię na tyle, że zapomnisz o niebezpiecznych używkach.

W nudnych urzędach powinny być ostrzeżenia takie, jak na paczkach papierosów, że  „nudna praca może być przyczyną wielu groźnych chorób”

Brytyjskie badania wydają się potwierdzać dość oczywistą prawdę, ale ważne jest to, że związek między nudą, a jakością życia został potwierdzony naukowo. Choć patrząc na brytyjskie urzędy publiczne można się dziwić, że ktokolwiek może się tam nudzić:


"Monty Python" Ministry of Silly Walks - Ministerstwo Głupich Kroków.

Andrzej Szozda

źr. physorg.com

Czytaj także

Pozytywne skutki depresji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 11:26
Negatywne myślenie sprawia, że człowiek jest mniej łatwowierny i lepiej zapamiętuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zieleń to zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2009 08:40
Okazuje się, że także psychiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smutno, bo bez szczegółów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 14:13
Depresja zmienia postrzeganie świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po dopalaczach można źle skończyć

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 08:45
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń