Nauka

Trzęsienia na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 03:10
Mimo dużej siły wstrząsów, mieszkańcom tej części świata raczej nie zagraża tsunami.

Silne trzęsienie ziemi o sile 7,2 stopnia Richtera odnotowały służby geologiczne na Pacyfiku w pobliżu Wysp Salomona. Mimo dużej siły wstrząsów, mieszkańcom tej części świata raczej nie zagraża tsunami - uspokajają specjaliści.

Epicentrum wstrząsów miało miejsce ponad 30 kilometrów pod powierzchnią wody. Dlatego trzęsienie ziemi nie powinno wywołać fal tsunami. Nie ogłoszono alarmu przed wzburzonymi falami oceanu, ponieważ - według służb geologicznych - można spodziewać się co najwyżej lokalnych niewielkich podtopień.

Wstrząsy w pobliżu Wysp Salomona, to nie jedyne trzęsienie ziemi w regionie. Niespełna godzinę wcześniej niemal w tym samym miejscu zanotowano wstrząsy o sile 6,5 stopnia w skali Richtera, zaś w pobliżu Filipin urządzenia pomiarowe wskazały wstrząsy o sile ponad 5 stopni.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzęsienia ziemi i tsunami staną się codziennością?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2010 07:53
Kraje leżące w rejonie Oceanu Spokojnego w najbliższej przyszłości mogą częściej niż do tej pory nawiedzać trzęsienia ziemi i fale tsunami. Rosyjscy naukowcy z Instytutu Geofizyki w Chabarowsku przestrzegają, że Ziemia wkroczyła w fazę wysokiej aktywności sejsmicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka erupcja

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 16:46
Islandzki wulkan, który sparaliżował komunikację lotniczą w Europie, wyrzuca lawę. Wstrząsy są coraz silniejsze.
rozwiń zwiń