Nauka

10 lat genomu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 11:32
Jakie znaczenie miało poznanie całego genomu człowieka.

Niebawem minie dziesięć lat od publikacji pierwszej wersji genomu człowieka. Wydawcy naukowego tygodnika Nature zastanawiają się w najnowszym numerze jakie znaczenie miało dla ludzkości to przedsięwzięcie i co da nam ta wiedza za kolejnych dziesięć lat.

W gali, podczas której pokazano pierwszą mapę genomu człowieka, uczestniczyli ówczesny prezydent USA Bill Clinton i premier Wielkiej Brytanii Tony Blair. Autorami badań byli naukowcy z publicznego projektu Ludzki Genom (Human Genome Project ) i prywatnej firmy Celera Genomics.

Znajomość genomu nie była jednak tak ważna jak się spodziewano - zauważa Nature. Z jednej strony odkodowano DNA ponad dwustu osób, koszty technologii i czas sekwencjonowania znacznie się zmniejszyły, z drugiej strony na razie nie powstały rewolucyjne, genetyczne sposoby leczenia na przykład raka. Komercyjne sekwencjonowanie ludzkiego DNA też nie przyniosło oczekiwanych zysków.

W ciągu ostatniej dekady, dzięki badaniom nad genomem, okazało się jednak, że w nauce wszystko jest możliwe. Dlatego za następne dziesięć lat szczegółowa znajomość naszych genów powinna mieć praktyczne znaczenie dla ludzkiego zdrowia - konkluduje Nature.

Czytaj także

Genom dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2009 10:46
Już wkrótce będziemy mogli otrzymać sekwencję swojego genomu na płycie DVD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podzielili włos na czworo

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 12:16
Kosmyk zmarzniętych włosów pozwolił naukowcom uzyskać pełny genom starożytnego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żaba jak człowiek

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 09:45
Dzięki poznaniu genomu żaby będzie można dowiedzieć się jak przebiegają choroby genetyczne u człowieka.
rozwiń zwiń