Nauka

Odliczanie Aresa

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 10:35
Pierwszy lot rakiety Ares zaplanowano na dzisiejsze popołudnie.

Amerykańska rakieta Ares, która ma być częścią nowego systemu orbitalnego transportu, jest gotowa do pierwszego próbnego lotu. Start zaplanowano na dzisiejsze popołudnie czasu polskiego.

Ares I-X ma sto metrów długości. Jest prawie dwa razy większa od obecnych wahadłowców. Stoi w bazie kosmicznej Kennedy'ego na Florydzie. Dzisiejsze okno startowe potrwa cztery godziny. Oznacza to, że rakieta musi polecieć między trzynastą a siedemnastą naszego czasu. Lot ma potrwać dwie minuty.

Ares wzniesie się na 40 kilometrów, w trakcie misji odłączy się jeden z silników, zaraz potem rakieta spadnie do oceanu. Naukowcy zbadają tymczasem aerodynamikę urządzenia oraz systemy kontroli i łączności. Rakiety Ares mają w przyszłości zastąpić starzejące się wahadłowce. Załogowe loty mają rozpocząć się najwcześniej w roku 2016. W zeszłym tygodniu doradcy prezydenta Obamy skrytykowali jednak ten projekt. Stwierdzili, że jest on za drogi i budżet NASA można byłoby wykorzystać znacznie lepiej, na przykład do budowy tzw. kosmicznych taksówek, które zabierałyby w przestrzeń astronautów, naukowców i turystów.

Czytaj także

Ares 1-X wystartował

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 17:47
Rakieta odbyła dwuminutowy lot testowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A jednak nie poleciał

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2009 09:09
Zła pogoda pokrzyżowała plany NASA wystrzelenia rakiety Ares 1X.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA nie ma celu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 06:10
NASA po raz pierwszy w swojej historii nie ma pomysłu na kolejny cel wypraw kosmicznych.
rozwiń zwiń