Nauka

Ładowanie bez kabli

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 06:30
Bezprzewodowe ładowanie indukcyjne w praktyce.

Jeśli cierpimy na nadmiar ładowarek i zasilaczy, remedium na nasz problem może być ładowanie indukcyjne. Technologia znana z ładowania elektrycznych szczoteczek do zębów, golarek i innych specyficznych zastosowań może zupełnie zmienić nasze myślenie o zasilaniu elektroniki.

Jedną z praktycznych propozycji bezprzewodowego ładowania jest Powermat. Jest to indukcyjna mata, która umożliwia bezprzewodowe ładowanie trzech urządzeń jednocześnie. Mata ta może zastąpić zestaw ładowarek wielu różnych urządzeń, od telefonów komórkowych, przez odtwarzacze multimedialne, po przenośne konsole gier.

Ładowarka wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Poprzez generowanie pola elektromagnetycznego mata przesyła energię elektryczną do ładowanego urządzenia. Niestety nie jest to w pełni „bezprzewodowy” transfer energii, tak jak, na przykład, w przesyłaniu danych bezprzewodowa jest technologia WiFi. Indukowana energia nie trafia do ładowanego urządzenia bezpośrednio – konieczne są specjalne odbiorniki. Elektromagnetyczna mata jest więc tylko elementem systemu. Aby naładować telefon, musimy oprócz niej kupić odbiornik przystosowany do naszego telefonu. Kolejne, inne urządzenia, które chcemy ładować również musimy wyposażyć w odbiorniki energii Powermat. A koszt nie jest mały, mata kosztuje 100 dolarów (w zestawie jest jeden uniwersalny, ale przewodowy odbiornik). Odbiorniki-pokrowce, które integrują się z ładowanym urządzeniem kosztują w zależności od docelowego gadżetu 30 lub 40 USD. Producent zapewnia, że czas do pełnego naładowania jest zbliżony do czasu jakiego wymaga ładowanie za pomocą tradycyjnych ładowarek kablowych.

Wcześniej nad podobnym rozwiązaniem pracowała także brytyjska firma SplashPower. Jednak jej produktu nie doczekaliśmy się, mimo że zapowiadano go wielokrotnie, a prace rozpoczęto już w 2003 roku. Szansę na zmianę może przynieść współpraca wielu firm. SplashPower zostało zakupione przez eCoupled, które bezprzewodowy transfer energii rozwija we współpracy z różnymi organizacjami. Być może wtedy nie będą konieczne dodatkowe odbiorniki – odpowiednie moduły mogłyby być wbudowane do urządzenia przez producenta.

Zewnętrzne i uniwersalne ładowarki „bezprzewodowe”, które mogą zasilać i ładować różne urządzenia, to oczywiście jedno z zastosowań indukcji elektromagnetycznej. Niedawno wprowadzono do sprzedaży ładowarki dedykowane do laptopów Dell Latitude Z - Dell Wireless Power Notebook Stand. Bezprzewodowe ładowanie jest więc już obecne także w świecie komputerów.

Nie pozostaje nam nic innego jak czekać aż prąd prześlemy zupełnie bezprzewodowo, bez mat i podstawek…

Przemysław Goławski

Czytaj także

Najtańszy netbook świata

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 16:54
Miniaturowy laptop z Chin ma kosztować 80 dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy warto kupić netbooka?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2009 17:45
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antywirusy nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 14:57
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec dyskietek

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 09:37
Największy producent dyskietek wycofuje magnetyczny nośnik z rynku.
rozwiń zwiń