Nauka

Świątynia Hatszepsut w trójwymiarze

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2009 14:01
Powstaje inwentaryzacja świątyni w Deir el-Bahari w 3D.

Powstaje pierwsza w historii trójwymiarowa inwentaryzacja świątyni królowej Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie.

Dokonują jej specjaliści z firmy Leica Geosystems z Warszawy we współpracy z Politechniką Wrocławską. Inwentaryzacja powstanie dzięki jednemu z najnowocześniejszych na świecie skanerów laserowych. "Skanowanie laserowe 3D jest obecnie stosowane na całym świecie w budownictwie i architekturze, inżynierii przemysłowej, geodezji, ochronie zabytków i archeologii, w kryminalistyka i wielu innych dziedzinach" - mówi Waldemar Kubisz z Leica Geosystems. – „Skanowanie laserowe jest niezastąpione, gdy trzeba szybko wykonać inwentaryzację obiektu, którego dokumentacja nie istnieje lub jest nieaktualna” - wyjaśnia. Dzięki technologii laserowej można szybko, dokładnie i w bezpieczny dla obiektu sposób pozyskać dane do wytworzenia jego trójwymiarowego modelu.

Jak działa skaner 3D? Po uruchomieniu urządzenia specjalna wiązka laserowa „omiata” otaczającą przestrzeń i, poprzez pomiar odległości i przesunięcia kątowego obiektów, jakie napotyka, wyznaczane są współrzędne X, Y, Z punktów. Zasięg skanera wynosi do ok. 300 m, a dokładność dla odległości 50m wynosi aż +/-6mm. Wykonanie pełnej wizualizacji obiektu możliwe będzie dzięki integracji chmury punktów, które zbierze skaner, ze cyfrowym zdjęciem świątyni.

Pomiary w terenie rozpoczną się na przełomie lutego i marca i potrwają ok. 9 dni. Ze wstępnymi wynikami i technologią, dzięki której je uzyskano,  będzie można zapoznać się podczas jednego z dwóch wykładów zatytułowanych "3D Scanning technology. Leica HDS", prowadzonych przez dra Jacka Kościuka z Politechniki Wrocławskiej i inż. Waldemara Kubisza. Odbęda się one – niestety -  w Muzeum Mumifikacji w Luksorze 7 marca i 10 marca w kairskiej stacji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze.

Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska, działająca pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, jest obecnie kierowana przez dra Zbigniewa Szafrańskiego. Polacy od kilkudziesięciu lat odrestaurowują jedno z najbardziej prestiżowych miejsc w Egipcie: świątynię egipskiej królowej Hatszepsut.

(pap/im)

Czytaj także

Kształty przestrzeni: Świątynia renesansowa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 01:05
Poniedziałkowa audycja "Kształty przestrzeni" poświęcona będzie świątyniom budowanym w stylu renesansowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perfumy królowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2009 11:15
Dzięki prześwietleniu flakonu sprzed 3500 lat dowiemy się, jakich zapachów używały egipskie królowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świątynia legendarnego władcy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 13:58
Archeolodzy w Peru, są przekonani, że odkryli pozostałości świątyni Naylampa.
rozwiń zwiń