Nauka

Nietoperz z liściem na głowie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 14:40
Nietoperze liścionosowate z Ameryki Południowej zaskoczyły naukowców swoim zamiłowaniem do sfermentowanych owoców.

Nietoperzu, piłeś? Nie leć! Tak można by powiedzieć do ogromnej większości tych sympatycznych rękoskrzydłych ssaków. Ale nie do liścionosowatych z Nowego Świata. Nietoperze to zwierzęta latające w nocy i wykorzystujące do orientowania się w terenie ultradźwięki, jak radary. Każdy, kto widział lecącego nietoperza wie, jak szybko potrafią fruwać i w ostatniej dosłownie chwili omijać przeszkody.

Naukowcy z wydziałów biologii Uniwersytetów w West Ontario oraz Regina postanowili sprawdzić, jak na fruwające nietoperze wpływa alkohol. Liścionosowate w Ameryce Południowej mają bowiem w swoim środowisku naturalnym szczególne upodobanie do dobrze sfermentowanych owoców. Zażerają się nimi, można powiedzieć na umór.

Aby sprawdzić, jak pijane nietoperze radzą sobie w locie naukowcy dosłownie upili biedne stworzenia do takiego stopnia, że miały 3 promile we krwi. Upito je podając 106 osobnikom słodką wodę z alkoholem, a następnie wypuszczono na specjalnie przygotowany tor „testowy”,  na którym musiały omijać przeszkody typowe dla ich naturalnego środowiska. Naukowcy spodziewali się, że zwierzęta nie przejdą tego swoistego „testu trzeźwości”. Badacza przypuszczali, że upojenie zakłóci ich zdolności „echolokacyjne” i porozumiewania się, dlatego nagrywali wydawane przez nietoperze dźwięki za pomocą specjalnych ultradźwiękowych mikrofonów.

Jakież było zdziwienie ludzi, gdy okazało się, że liścionosowate, mimo, że miały ponad 6 krotnie wyższy poziom alkoholu niż uznany za pijanego kierowca latały, jak by były trzeźwiuteńkie. Upojenie ani nie wpłynęło na ich zdolności nawigacyjne, ani na sprawność wydawania dźwięków i porozumienia się.

Zdziwienie badaczy było tym większo, że poprzednie tego typu eksperymenty z nietoperzami zamieszkującymi Stary Kontynent pokazało, że „po spożyciu” zwierzęta latały dosłownie, jak pijane.

Nazwa tych nietoperzy pochodzi od charakterystycznej narośli w kształcie liścia na głowie

Nazwa tych nietoperzy pochodzi od charakterystycznej narośli w kształcie liścia na głowie źr. wikipedia

Współautor badań Brock Fenton uważa, że liścionosowate z Ameryki Południowej uzyskały ewolucyjną przewagę na nad pozostałymi nietoperzami i „picie” nie przeszkadza im w lataniu. Nietoperze  jedzą sfermentowane, zawierające alkohol codziennie, przez cały rok i wykształciły odporność na wpływ alkoholu – przypuszczają naukowcy. Te zwierzęta, które kontakt z alkoholem mają sporadycznie są znacznie bardziej podatne na zgubny wpływ etanolu.
Jak podaje serwis physorg.com badacze szukają w tej chwili sponsorów wśród firm produkujących napoje alkoholowe, którzy zapewnia finansowanie bardziej pogłębionych badań „kultury picia” liścionosowatych nietoperzy z ameryki południowej.


Andrzej Szozda
Źr. Physorg.com

Czytaj także

Ostatnie dni Inków

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2009 06:03
Dlaczego potężne imperium Inków padło pod ciosami garstki awanturników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietoperz nad głową: nowa broń przeciw komarom

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 16:36
Włosi masowo kupują domki dla nietoperzy, które wieszają na tarasach i w ogrodach. Nietoperz to bardzo skuteczna broń w walce z plagą komarów: zjada ich w ciągu nocy około 2 tysięcy.
rozwiń zwiń