X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jaskinia Kryształów zagrożona

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 11:53
Niezwykłe cuda natury mogą zniknąć pod wodą.
Audio

Brytyjscy naukowcy szczegółwo sfilmowali największe kryształy świata znajdujące się w trudnodostępnej jaskini w Meksyku. Zdjęcia mogą okazać się tym cenniejsze, że niedługo jaskinia Naica może zostać zalana.

Gigantyczne, podłużne kryształy selenitu, czyli czystego gipsu, osiągają nawet kilkanaście metrów długości i ważą po kilkadziesiąt ton. Są tak duże i twarde, że można po nich chodzić. - Niektóre z nich wyglądają jak wielkie, przezroczyste róże, inne to ogromne, wspaniałe kolumny - mówi szef brytyjskiej eskpedycji, profesor Iain Stewart z Uniwersytetu w Plymouth.

ZOBACZ ZDJĘCIA NA STONACH DISCOVERY>>>

Kaplica Sykstyńska przyrody

Naica w języku Indian Tarahumara znaczy cieniste miejsce. W 1794 roku odkryto w tym rejonie żyłę srebra i trochę złota. Eksploatację na szeroką skalę rozpoczęto w 1900 roku, kiedy wzrosło zapotrzebowanie na cynk. Odkrycia nowej jaskini, zawierającej niespotykane wręcz cuda natury, dokonano w kwietniu 2000 roku, kiedy bracia Juan i Pedro Sanchez, pracujący dla spółki Industrias Penoles, wiercili nowy tunel.

Cueva de los Cristales (Jaskinia Kryształów) znajduje się ok. 300 metrów pod ziemią i 30 pod głównym pokładem wapienia. Zawiera krzyształy selenitu, osiągające nawet 15 metrów długości. Stworzyły je roztwory hydrotermalne ze znajdującej się trzy mile niżej komory magmy. - To jest Kaplica Sykstyńska kryształów – mówił zaraz po odkryciu Juan Manuel García-Ruiz, geolog z Uniwersytetu Grenady w Hiszpanii. - Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi, gdzie kryształy ukazałyby sie nam w całym swoim pięknie - dodaje.

By odkryć, jak możliwe było powstanie takich cudów, García-Ruiz zbadał niewielkie ilości roztworów, jakie znalazły się w kieszeniach skalnych. Uważa, że przyczyną wytworzenia się kryształów było nie tylko bardzo wysokie stężenie procentowe, ale też stała temperatura powietrza w rejonie krystalizacji - ok. 58°C, która prawie nie ulegała zmianom. Dzięki niej występujący w wodzie anhydryt przeobraził się w gips, który mógł stworzyć monumentalne cuda.

Woda zamiast turystów

Początkowo planowano założyć oświetlenie elekryczne, podłogę zalać betonem i wykopać bezpośrednie przejście dla turystów. Z powodu wartości rynkowej oraz kruchości kryształów władze kopalni podjęły jednak radykalną politykę ochronną. Zwiedzanie jest surowo zabronione, a dostęp do kryształów mają tylko naukowcy. Dostęp do jaskini blokują zaś olbrzymie żelazne drzwi.

Cuda są jednak zagrożone - jeżeli sąsiadująca z Cueva de los Cristales kopalnia zostanie zamknięta, ustaną pompy usuwające stamtąd wodę. To zaś oznacza zalanie jaskini i zniszczenie jej wspaniałości.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ (NATIONAL GEOGRAPHIC)>>>

(ew/iar/National Geographic)

Zobacz więcej na temat: grenada Hiszpania Meksyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaskinia skarbów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2007 15:45
To nie zmiana klimatu, ale człowiek jest winien wyginięcia 90% megafauny Australii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec badań polskiego Lascaux

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 05:22
Bumerang, instrumenty muzyczne i kości palców sprzed 30 tys. lat - to tylko niektóre znaleziska z Jaskini Obłazowej.
rozwiń zwiń