Nauka

Sprawny intelekt miłośnika krzyżówek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2010 07:00
Rozrywki umysłowe mogą opóźniać wystąpienie demencji - ale tylko do pewnego momentu.

To, co dla wielu było jasne od dawna, teraz zostało dowiedzione naukowo. Puzzle, krzyżówki i inne rozrywki umysłowe mogą opóźniać wystąpienie demencji. Pisze o tym pismo "Neurology". 


Codzienne ćwiczenia intelektualne jednak opóźnią demencję tylko do pewnego czasu – informuje naukowy periodyk. Potem wyćwiczony mózg szybciej poddaje się chorobie.

Badania pod tym kątem zostały przeprowadzone przez naukowców z Rush University Medical Center w Chicago. Juz od początku lat 90. XX wieku obserwowali oni grupę 1157 osób po 65 roku życia. Każdemu z badanych przyznawano maksymalnie 5 punktów w zależności od tego, jak bardzo angażował się w różne działania związane z przetwarzaniem informacji. Do takich działań zaliczono m.in. oglądanie telewizji (!), czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli czy chodzenie do muzeum. Co trzy lata uczestników poddawano testom, badającym sprawność umysłową.

Jak się okazało, codzienny trening umysłu miał znaczenie. W przypadku osób bez rozpoznanej demencji każdy dodatkowy punkt oznaczał o 50 procent wolniejsze pogarszanie się funkcjonowania mózgu. Jednak były i wyjątki: u 148 osób, u których rozpoznano Alzheimera, każdy punkt za zwiększoną aktywność umysłową był związany z rozwojem demencji szybszym aż o 42 procent.

Naukowcy sądzą, że aktywność umysłowa wzmacnia zdolność mózgu do normalnego funkcjonowania w początkowych stadiach rozwoju choroby, co pozwala tolerować nawet poważne zmiany patologiczne i utrzymywać normalny tryb życia. Jednak kiedy choroba jest bardziej zaawansowana, rozwija się szybciej. Czy zatem warto rozwiązywać krzyżówki? Specjaliści uważają, że tak. Dzięki aktywności umysłowej skraca się czas, przez jaki dana osoba cierpi z powodu demencji.

Zobacz więcej na temat: Chicago ćwiczenia
Czytaj także

Lek na Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 12:58
Skuteczny i bez efektów ubocznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełom w leczeniu Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:08
Sztucznie wyprodukowana cząsteczka daje nadzieję na pokonanie choroby Alzheimera. Na świecie choruje na nią 30 mln. ludzi
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie szansa na wykrywanie groźnej choroby?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2010 15:27
Dzięki prostej analizie krwi będzie można przewidzieć, czy u danego człowieka wystąpi choroba Alzheimera. Takiego zdania są eksperci z brytyskiego uniwersytetu King's College, którzy pracują nad odpowiednim testem.
rozwiń zwiń