Nauka

Przełom w leczeniu Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2010 10:08
Sztucznie wyprodukowana cząsteczka daje nadzieję na pokonanie choroby Alzheimera. Na świecie choruje na nią 30 mln. ludzi

Europejscy naukowcy zapowiadają przełom w walce z chorobą Alzheimera. Zaskakujące efekty przyniosło syntetycznie wyprodukowane białko testowane w warunkach laboratoryjnych.

Chorobę Alzheimera wywołuje białko, beta-amyloid, które odkłada się w postaci blaszek i prowadzi do zaniku mózgu.

Przełomowa w leczeniu może okazać się nowa cząsteczka o nazwie Affibody, zaprojektowana w Szwecji. Naukowcy stwierdzili, że łączy się ona z beta-amyloidem i nie dopuszcza do jego odkładania się. Potwierdziły to testy z muszkami owocowymi. Poddane terapii owady, choć produkowały beta-amyloid, nie miały objawów choroby Alzheimera.

Autorzy eksperymentu ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych mają nadzieję, że ich substancja da nowe, niespotykane dotąd możliwości leczenia.

Choroba Alzheimera, występująca przede wszystkim u ludzi powyżej 65. roku życia, jest coraz poważniejszym problemem, zwłaszcza w starzejących się społeczeństwach zachodnich. Obecnie na świecie cierpi na nią około 30 milionów ludzi - w Polsce około 200 tysięcy - a do połowy wieku liczba chorych może się potroić.

Współautorami eksperymentu byli naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge. Wyniki badań publikuje pismo Publicznej Biblioteki Nauk "PLOS Biology".

Czytaj także

Nadzieja dla chorych na Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2009 05:09
Być może wyniki najnowszych badań w tej dziedzinie naprowadzą naukowców na dobry trop.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lek na Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2009 12:58
Skuteczny i bez efektów ubocznych.
rozwiń zwiń