Nauka

Każdy z nas widzi inaczej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 10:00
Teraz to potwierdzone naukowo. Jak się okazuje, to wszystko dlatego, że nasze mózgi po prostu fizycznie się różnią.


Naukowcy z Wellcome Trust udowodnili, że to, jak postrzegamy nasze otoczenie, zależy od wielkości płatów mózgowych odpowiedzialnych za widzenie.

Już od dawna przyzwyczajeni jesteśmy do idei, że różnimy sie pod względem przeżywanych emocji i myśli. Większość z nas zakłada jednak, że to, jak widzimy rzeczywistość, jest zbliżone. Okazuje się, że nie.

Kora wzrokowa – część mózgu odpowiedzialna za przetwarzanie bodźców wzrokowych – bardzo różni się wielkością pomiędzy przedstawicielami naszego gatunku. U niektórych osób jest nawet trzykrotnie większa niż u innych. To, oczywiście, nie może pozostawać bez wpływu na rezultat widzenia.

Specjalizujący się w neuroobrazowaniu badacze z Wellcome Trust Centre for Neuroimaging w UCL (University College w Londynie) po raz pierwszy w historii pokazali, jak wielkość kory wzrokowej przekłada się na nasz sposób widzenia. Wyniki ich analiz ukazały się właśnie w Nature Neuroscience.

Doktorzy Samuel Schwarzkopf i Chen Song oraz prof. Geraint Rees pokazali zdrowym ochotnikom serię obrazków z iluzjami optycznymi. Wśród nich znajdowała się m.in. iluzja Ebbinghausa, w której obserwator mylnie ocenia wielkość dwóch identycznych okręgów, sądząc po wielkości kół, które je otaczają.

Innym złudzeniem, z którym musieli zmierzyć się uczestnicy badania, była iluzja Ponzo. Badanym pokazano dwa identyczne koła “wciśnięte” w tunel. To, które wydawało się położone “dalej”, miało być postrzegane jako większe od tego, które znajdowało sie “bliżej”.

Okazało się, że uczestnicy badania w różny sposób postrzegali przedstawiane im złudzenia. Dla niektórych iluzoryczne różnice były naprawdę ogromne, dla innych – po prostu niedostrzegalne.

Mózgi patrzących zostały zbadane rezonansem magnetycznym (fMRI), aby ocenić wielkość kory wzrokowej. Okazało się, że jej wielkość różniła sie tak bardzo, jak wyniki obserwacji. Istniała również silna korelacja pomiędzy wielkością kory, a sposobem postrzegania iluzji. Im mniejszy był ten obszar mózgu, tym silniej osoba podlegała iluzjom.

- Nasze badania to pierwsza próba pokazania, że rozmiar części mózgu może pomóc przewidzieć, jak dana będzie postrzegała swoje otoczenie – mówi dr Schwarzkopf. – Złudzenia optyczne inspirują naszą wyobraźnię, ale tak naprawdę udowadniają nam, że to, co wiedzimy, niekoniecznie jest fizycznie dokładne, ale w dużym stopniu zależy od wielkości obszaru mózgu, który mamy do dyspozycji podczas obserwacji.

(ew/PhysOrg.com)

Zobacz więcej na temat: Kora Londyn
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odzyskał wzrok

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 04:08
Eksperymentalna terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych przywróciła wzrok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórka zbada oko

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2010 09:00
Niewielka modyfikacja pozwala użyć telefonu komórkowego do badania wzroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plastyczny mózg niesłyszących

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 07:00
Mózg ludzki przy uszkodzeniu jednego obszaru, wzmacnia swoje pozostałe części.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chip w siatkówce przywraca wzrok

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2010 22:00
Pionierska technika implantu chipa w siatkówce oka umożliwiła trzem niewidomym rozpoznawać kształty i przedmioty.
rozwiń zwiń