Nauka

Drapieżnik starszy od dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 12:00
Kości dimetrodona, drapieżnika sprzed prawie 300 mln lat, odkryto w Stanach Zjednoczonych. Żył jeszcze przed dinozaurami.

O niezwykłym znalezisku donosi serwis Discovery. Przedstawiciela gatunku Dimetrodon gigashomogenes odkryto w Teksasie. Żył 287 mln lat temu.

Ten przedstawiciel synapsydów z charakterystycznym "żaglem" na grzbiecie bywa często błędnie nazywany dinozaurem i powszechnie jest dodawany do plastikowych figurek dinozaurów w zestawach dla dzieci.

Tak naprawdę synapsydy, dawniej określane, jako "gady ssakokształtne", wyewoluowały około 318-299 mln lat temu. Dawniej zaliczano je do gadów, obecnie podkreśla się, że bliżej było im do ssaków. Zamieszkiwały one tereny dzisiejszej Ameryki Północnej i Europy.

Dimetrodon był dominującym drapieżnikiem w swojej epoce. Mierzył ponad trzy metry długości i ważył około 150 kg. Skórzasty "żagiel" na grzbiecie usztywniony był przy pomocy kostnych wypustek. Od 1878 roku, kiedy pierwsze skamieniałości tego zwierzęcia odkrył paleontolog Edward Cope (również w Teksasie), wśród naukowców trwa debata nad funkcją tego narządu. Uważano, że może służyć termoregulacji. Dzisiaj coraz powszechniej się przyjmuje, że mógł on pełnić funkcję odstraszania przeciwników i przyciągania potencjalnych partnerów.  Paleontolodzy z Houston Museum of Natural Science, którzy znaleźli czaszkę, podkreślają, że tak dobrze zachowana skamieniałość to prawdziwa rzadkość.

/

Dimetrodon gigashomogenes (źr.wikipedia, aut.DiBgd, lic.C)

(ew)

Czytaj także

Dinozaur na milimetry

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2008 12:23
Czaszka heterodontozaura miała 45 mm długości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Menu Tyranozaura

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 10:17
Przysmakiem tyranozaura były nie tylko inne gatunki dinozaurów, ale także jego bracia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dinozaur w zarodku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 09:15
Naukowcy badają najstarsze zachowane jaja dinozaurów. Prawdopodobnie maja one blisko 190 milionów lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ssaki urosły na cudzej krzywdzie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 12:00
Po katastrofie, która zmiotła z powierzchni Ziemi dinozaury, ssaki zwiększyły rozmiary swoich organizmów. W niektórych przypadkach o tysiąc razy.
rozwiń zwiń