X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zabraknie ostryg

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2011 06:01
I to nie dlatego, że wszystkie zostaną zjedzone. Degradacja naturalnych siedlisk spowodowała, że liczba tych zwierząt zmniejsza się w szybkim tempie.
Audio

Informują o tym biolodzy na łamach pisma "BioScience". 

Międzynarodowy zespół naukowców badał stan raf zamieszkiwanych przez ostrygi w 40 regionach ekologicznych, w tym w 144 zatokach w Ameryce Północnej, którą zamieszkuje około 75 proc. dzikich ostryg, a także w Australii i Europie. - Rafy ostrygowe stanowią dziś mniej niż 10 proc. swojego pierwotnego obszaru w przypadku większości zatok (70 proc.) i regionów ekologicznych (63 proc.) – piszą naukowcy.

Przyczyn ginięcia ostryg jest wiele. 85 proc. raf ostrygowych uległo degradacji w wyniku m.in. nadmiernej eksploatacji łowisk i urbanizacji wybrzeży. Autorzy badań zwracają jednak uwagę, że w niektórych przypadkach siedliska dogorywającej populacji zasiedlają inne ostrygi, które często przynoszą ze sobą choroby kładące ostateczny kres danej populacji.

Jedynym jasnym punktem na ostrygowej mapie jest, według badaczy, Zatoka Meksykańska, gdzie mimo degradacji raf połowy ostryg są wciąż największe na świecie.

Biolodzy podkreślają, że wszystkie rafy, w których liczebność ostryg spadła poniżej 10 proc. w porównaniu z poprzednim stanem, powinny być zamknięte dla połowów, przynajmniej do czasu, gdy populacja zdoła się zregenerować. 

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Megabomba z mikrośmieci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2007 13:38
Plastikowe śmieci zatruwają oceaniczne wody bardziej niż sądzono dotąd
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łodź z butelek

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 10:14
Rejs butelkową łodzią ma zwrócić uwagęna zanieczyszczenie oceanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Giną żółwie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 10:47
Intensywne odłowy ryb prowadzą do śmierci milionów morskich żółwi.
rozwiń zwiń