Nauka

Machu Picchu naprawdę nazywało się Patallaqta

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 01:00
Nazwa pochodzi od słów w języku Inków, keczua: pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto, wioska, prowincja). Tak sugerują historycy, opierając się na źródle z XVI wieku.
Machu Picchu
Machu Picchu Foto: fot. Colegota/Wikimedia Commons/CC

Hiszpańska historyk Mari Carmen Martín Rubio odkryła prawdziwą nazwę Machu Picchu w XXXII rozdziale kroniki Juana de Betanzos z XVI wieku. Jak donosi hiszpański dziennik El País, Martin Rubio odkryła tę kronikę w 1987 roku w bibliotece Bartolomé March w Palma de Mallorca. Dzieło zostało napisane w 1551 roku. Oryginalnie miało 82 rozdziały, ale do dziś zachowało się ich 18. Kronika opowiada o wczesnej fazie podboju państwa Inków z punktu widzenia Indian. Juan de Betanzos był jednym z pierwyszych tłumaczy z keczua na hiszpański, a zatem mógł dobrze poznać poglądy i opowieści Inków.

W kronice czytamy, że Inka Paczakutek, jeden z najbardziej znanych władców i twórca potęgi państwa Inków, który wielokrotnie powiększył jego pierwotne terytorium, poprosił, aby pochowano go w "jego posiadłościach w Patallaqta”, w skrzyni z drewna.

Patallaqta miałaby być oryginalną nazwą Machu Picchu, centrum administracyjnego otoczonego przez żyzne pola. - Nazwa Machu Picchu oznacza "starą górę" - wyjaśnia Mari Carmen Martín. - W keczua góra to "orqo". Określenie "Picchu" jest zapożyczeniem z hiszpańskiego słowa "pico", szczyt. To nie jest oryginalna nazwa tego miejca - podkreśla.

Jak podaje peruwiański dziennik "El Comercio", ustalenia Hiszpanki potwierdzają historycy z Peru. Federico Kaufmann Doig, który pracuje właśnie nad książką o Machu Picchu, zgadza się z tezą Martín Rubio. Podobnie Luis Guillermo Lumbreras, który zauważa, że wśród ruin Machu Picchu można znaleźć ślady "bardzo ważnego pochówku".

(ew/elcomercio.pe)

Zobacz więcej na temat: archeologia Peru

Czytaj także

Paititi – zaginione miasto Inków

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2008 08:13
Niedawno odkryte ruiny mogą okazać się pozostałosciami legendarnego państwa-miasta Paititi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja tarasów uprawnych cytadeli Machu Picchu w Peru

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 06:00
Pierwsze, zrekonstruowane, tarasy uprawne w kompleksie archeologicznym Machu Picchu w Andach Peruwiańskich będzie można zwiedzać już od czerwca 2011 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peru: 100. rocznica odkrycia Machu Picchu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 01:00
Machu Picchu zostało odkryte przez amerykańskiego archeologa Hirama Binghama 24 lipca 1911. Hiszpańscy konkwistadorzy nigdy nie dotarli do inkaskiego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ulicy w stolicy Peru znaleziono mumię

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2011 11:53
Na jednej z ulic Limy znaleziono zmumifikowane zwłoki kobiety porzucone tam wraz ze starożytnymi przedmiotami - podała agencja EFE.
rozwiń zwiń