Nauka

CERN ogłasza, że...

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 10:20
Wielki Zderzacz Hadronów zbierał dane do 18 czerwca 2012, a teraz trwa ich analiza. 4 lipca dowiemy się, czy w LHC odnaleziono cząstkę Higgsa. Poznaj oficjalny komunikat CERN w tej sprawie.
LHC i CERN z lotu ptaka
LHC i CERN z lotu ptakaFoto: CERN/Press Office Photo Selection

Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w przesłanym Polskiemu Radiu komunikacie informuje o tym, co czeka nas w pierwszych dniach lipca.

5 lipca w Melbourne w Australii rozpocznie się największa w tym roku konferencja Fizyki Wysokich Energii – ICHEP. W przeddzień, 4 lipca w CERN-ie odbędzie się seminarium naukowe poświęcone aktualnemu stanowi poszukiwań bozonu Higgsa. Eksperymenty ATLAS i CMS przedstawią wstępne wyniki analizy danych zebranych w roku 2012, czytamy w komunikacie.

- Zbieranie danych przeznaczonych na konferencję ICHEP trwało do poniedziałku 18 czerwca. Tym samym zakończył się bardzo udany, pierwszy okres pracy akceleratora LHC w 2012 roku - powiedział Steve Myers, dyrektor CERN-u do spraw akceleratorów i technologii. - Z wielką niecierpliwością czekam co nam pokażą dane!

Zadaniem akceleratora LHC w bieżącym roku było dostarczenie eksperymentom możliwie największej ilości danych niezbędnych do uzyskania wyników na konferencję ICHEP. Zebranie w okresie od kwietnia do czerwca br. większej ilości danych niż w całym 2011 roku było dużym sukcesem. Same eksperymenty doskonaliły sposoby analizy danych, aby jak najwydajniej wybierać zdarzenia mogące zawierać cząstkę Higgsa spośród milionów zderzeń protonów następujących w każdej sekundzie. Dzięki temu znacznie wzrosła ich zdolność obserwacji nowych zjawisk fizycznych.

Szybka analiza tej niespotykanej dotąd ilości danych była możliwa dzięki dziesiątkom tysięcy komputerów rozsianych po całym świecie i połączonych w wielką sieć obliczeniową (tzw. Worldwide LHC Computing Grid), której wydajność już przekroczyła pierwotne założenia projektowe.

- Mamy obecnie ponad dwa razy więcej danych niż w ubiegłym roku - powiedział Sergio Bertolucci, dyrektor CERN-u do spraw naukowych. - To powinno wystarczyć, aby stwierdzić czy tendencje [dot. obserwacji bozonu Higgsa], które obserwowaliśmy w danych z roku 2011, nadal się utrzymują, czy też zanikają. To bardzo ekscytująca chwila.

W razie odkrycia nowej cząstki, eksperymenty ATLAS i CMS będą potrzebowały sporo czasu, aby upewnić się czy mają do czynienia z od dawna poszukiwanym bozonem Higgsa, ostatnim brakującym ogniwem Modelu Standardowego cząstek elementarnych, czy też jest to bardziej egzotyczna cząstka uchylająca drzwi do nowej fizyki.

- To trochę jak dostrzeganie znajomej twarzy w oddali - powiedział Rolf Heuer, dyrektor naczelny CERN-u. - Czasami trzeba podejść bliżej żeby nabrać pewności czy to rzeczywiście twój najlepszy przyjaciel, czy też jego brat bliźniak.

Model Standardowy daje nam niezwykle dokładny opis materii tworzącej cały widzialny kosmos oraz sił rządzących jej zachowaniem, ale jest wiele powodów, aby sądzić, że na tym nie koniec. Na przykład obserwujemy, że widoczna część Wszechświata to zaledwie 4% tego co wydaje się stanowić całość.

Fizycy z całego świata zebrani na konferencji ICHEP w Melbourne połączą się z seminarium w CERN-ie za pomocą wideo telekonferencji. Po seminarium odbędzie się konferencja prasowa retransmitowana w internecie pod adresem http://webcast.cern.ch i uzupełniona przystępnymi wyjaśnieniami udzielanymi przez fizyków za pośrednictwem blogów i czatów dostępnych na tej samej stronie internetowej.

(ew/CERN)

Czytaj także

Co po LHC?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2009 13:05
Przedstawiamy naukowe możliwości i trwające już prace nad nowymi zderzaczami cząstek. Jeszcze potężniejszymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie serwery wspomogą naukowców z CERN

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 12:08
Europejska Organizacja Badań Jądrowych w Genewie zamówiła kolejne serwery do wspierania pracy Wielkiego Zderzacza Hadronów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN ma bozon w garści?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 00:01
Naukowcy pracujący na największym w świecie zderzaczu hadronów LHC mają nowe dane. Rzecznik CERN zaprasza na lipiec.
rozwiń zwiń