Nauka

Co może pomóc w ochłodzeniu klimatu? Wulkany

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 12:20
Nawet niewielkie erupcje mogą pomóc w walce z ociepleniem. To dlatego, że pyły i aerozole z tych wybuchów mogą przedostawać się do wyższych warstw atmosfery.

Dotychczas uważano, że wpływ na klimat może dotyczyć wyłącznie dużych erupcji wulkanicznych, których siła wyrzuca cząsteczki aerozoli powyżej troposfery, do spokojnej stratosfery – wyjaśnia kierownik międzynarodowego zespołu badawczego, Adam Bourassa z University of Saskatchewan w Kanadzie. - Jeśli aerozol znajduje się w niższej atmosferze, wpływają na niego zjawiska pogodowe, co sprawia, że w końcu opada na ziemię. Kiedy jednak osiągnie stratosferę, może tam pozostawać przez lata i w ten sposób wywiera długotrwały efekt – opisuje badacz.

Niewielkie eupcje uchodziły za zbyt słabe, aby pył wyrzucić odpowienio wysoko. Okazuje się jednak, że w sprzyjających warunkach pogodowych, np. dzięki działaniu monsunów, nawet one mogą pomóc w walce z ociepleniem klimatu.
Jak dokładnie to działa? Chodzi o efekt rozpraszania promieni słonecznych i przez to mniejszego nagrzewania się powierzchni Ziemi. Naukowcy podają przykład erupcji wulkanu Pinatubo na Filipinach w 1991 roku. W jej wyniku na pewien czas globalna temperatura obniżyła się o pół stopnia Celsjusza.
Zespół analizował także skutki erupcji wulkanu Nabro w Erytrei w czerwcu 2011 roku. Wiatr porwał gaz wulkaniczny i drobiny aerozoli (kropelki kwasu siarkowego) na trasę letniego monsunu azjatyckiego. Cięższy pył opadł, ale gaz i lżejsze kropelki przedostały się do stratosfery, która znajduje się ok. 10 km (na biegunach) do 17 (na równiku) nad powierzchnią Ziemi.

(ew/PAP/Science)

Zobacz więcej na temat: erytrea Filipiny Kanada
Czytaj także

7 zaskakujących faktów o wulkanach

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 06:00
Na Ziemi znajduje się co najmniej 1500 aktywnych wulkanów. Często niosą śmierć i zniszczenie, ale mają i inne zaskakujące cechy. Dowiedz się, jakie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

EasyJet znalazł sposób na pył wulkaniczny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2011 14:38
Chmury wulkanicznego pyłu, paraliżujące ruch lotniczy nad Europą, nie będą już postrachem linii lotniczych, dzięki urządzeniu pozwalającemu pilotowi rozpoznać je i wyminąć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

100-lecie największej erupcji XX wieku!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2012 00:01
W czerwcu 1912 roku wybuchł wulkan Novarupta na Alasce. Jak dotąd, nie zdarzyła się większa erupcja...
rozwiń zwiń