Nauka

Sławy świata fizyki będą debatować w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 13:55
To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fizyki ostatnich lat. Do Krakowa zjadą specjaliści od fizyki cząstek i będą zastanawiać się nad przyszłością swoich badań.
Dyrektor generalny CERN Rolf Heuer ogłasza informacje o potwierdzeniu istnienia cząski Higgsa
Dyrektor generalny CERN Rolf Heuer ogłasza informacje o potwierdzeniu istnienia cząski Higgsa Foto: PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI
W dniach 10-12 września 2012 roku w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja „CERN Council Open Symposium on European Strategy for Particle Physics” organizowana pod egidą European Strategy Preparatory Group przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Instytut Fizyki Jądrowej PAN.
Konferencja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie nauk fizycznych w ostatnich latach. Podczas kilkudniowych obrad prawie 500 wybitnych naukowców z całego świata (m.in. przewodniczący Rady CERN Michael Spiro, dyrektor CERN Rolf Heuer oraz jego zastępcy Sergio Bertolucci i Steve Myers ) podsumuje wyniki badań prowadzonych w CERN i innych europejskich ośrodkach fizyki i astrofizyki cząstek. Przypomnijmy tylko najnowszy i najgłośniejszy sukces, jakim było ogłoszone tego lata odkrycie nieznanej dotąd ciężkiej cząstki, najprawdopodobniej poszukiwanego od dziesięcioleci bozonu Higgsa. Głównym celem konferencji będzie aktualizacja europejskiej strategii w dziedzinie fizyki cząstek. Obecną strategię Rada CERN przyjęła w lipcu 2006 roku z zaznaczeniem, iż ma być ona uaktualniana 
w odpowiednich odstępach czasu, z reguły co pięć lat. 
Organizacja tej prestiżowej konferencji została przyznana krakowskim ośrodkom w drodze konkursu rozstrzygniętego przez Radę CERN. Jest to ogromny sukces i wyróżnienie polskiego środowiska naukowego. Warto przypomnieć, że pośród stałych współpracowników CERN jest około 260 polskich naukowców, z czego ponad 100 związanych jest z Krakowem, głównie z AGH, IFJ PAN i UJ.  Jest wśród nich wielu fizyków, ale także specjalistów z zakresu informatyki, elektroniki, mechaniki, technologii akceleratorowych i wielu innych dziedzin inżynierii.  Prawie 90 Polaków jest obecnie zatrudnionych bezpośrednio w CERN. 
Szczegółowe informacje na temat konferencji, wraz z agendą, znajdą Państwo na stronie: http://espp2012.ifj.edu.pl/. W najbliższy piątek poinformujemy Państwa o szczegółach planowanej na poniedziałek konferencji prasowej, której gośćmi będą m.in. przewodniczący rady CERN, dyrektor CERN, sekretarz stanu w MNiSW i władze AGH oraz IFJ PAN. 

W dniach 10-12 września 2012 roku w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja "CERN Council Open Symposium on European Strategy for Particle Physics” organizowana pod egidą European Strategy Preparatory Group przez Akademię Górniczo-Hutniczą i Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

Konferencja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie nauk fizycznych w ostatnich latach. Podczas kilkudniowych obrad prawie 500 wybitnych naukowców z całego świata (m.in. przewodniczący Rady CERN Michael Spiro, dyrektor CERN Rolf Heuer oraz jego zastępcy Sergio Bertolucci i Steve Myers ) podsumuje wyniki badań prowadzonych w CERN i innych europejskich ośrodkach fizyki i astrofizyki cząstek.

Zaledwie dwa miesiące temu fizycy dokonali odkrycia nieznanej dotąd ciężkiej cząstki, najprawdopodobniej poszukiwanego od dziesięcioleci bozonu Higgsa. Głównym celem konferencji będzie zatem aktualizacja europejskiej strategii w dziedzinie fizyki cząstek.

Obecną strategię Rada CERN przyjęła w lipcu 2006 roku z zaznaczeniem, iż ma być ona uaktualniana w odpowiednich odstępach czasu, z reguły co pięć lat. Krakowski zjazd to jednak coś więcej niż rutynowe spotkanie - odbędzie się w kontekście ostatnich sukcesów CERN. Fizycy naprawdę potrzebują nowych wytycznych.  

Organizacja tej prestiżowej konferencji została przyznana krakowskim ośrodkom w drodze konkursu rozstrzygniętego przez Radę CERN. Jest to ogromny sukces i wyróżnienie polskiego środowiska naukowego. O tym, że jest planowana, pisaliśmy już rok temu.

Warto przypomnieć, że pośród stałych współpracowników CERN jest około 260 polskich naukowców. Prawie 90 Polaków jest obecnie zatrudnionych bezpośrednio w CERN. 

Szczegółowe informacje na temat konferencji, wraz z agendą, znajdą Państwo tutaj. O przebiegu obrad będziemy informować także na naszych stronach.

(ew/AGH/polskieradio.pl)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Peter Higgs. Skazany na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 15:00
Kim jest człowiek, który wymyślił boską cząstkę? Trzy lata temu, kiedy otwierano Wielki Zderzacz Hadronów, mało kto o nim słyszał (poza fizykami cząstek). Teraz wszyscy znają już to nazwisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERN potwierdza istnienie cząstki, która zachowuje się jak bozon Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 10:43
Bozon został przewidziany teoretycznie, ale dotąd nikt nie potwierdził jego istnienia. Do dzisiaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy na początku nowej drogi"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:00
Panie i panowie, chyba go mamy, prawda? Tak pytał powiedział na konferencji w Genewie dyrektor CERN Rolf Heuer. Zebrał gromkie owacje. Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Wyjaśniają polscy fizycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:30
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
rozwiń zwiń