Nauka

CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:30
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
materia
materiaFoto: mat.własne
CERN jeszcze bardziej pewny w sprawie Higgsa
Badacze z CERN podali najnowsze wyniki poszukiwań bozonu Higgsa. Niektóre mają odchylenie standardowe 5.9 sigma.
Sigma w statystyce oznacza odchylenie standardowe. 3 sigma to znak, że istnieje 0.13% szansa iż wynik został uzyskany losowo. Dla fizyków cząstek wysokiej energii to jednak zbyt duże ryzyko. Twardym dowodem na odkrycie jest dopiero 5 sigma, kiedy istnieje tylko 0.0000003% szansa, że wynik został uzyskany przypadkiem. Na słynnej już konferencji w dniu 4 lipca tego roku była mowa włąśnie o wynikach na poziomie 5 sigma. 
Teraz odchylenie standardowe zbliża się już do 6 sigma. To znaczy, że istnieje 1/550 mln szansy, że wyniki są przypadkowe.
Te niezwykle mocne wyniki pochodzą z eksperymentu ATLAS. Badacze poddali analizie dodatkowe dane rozkładu cząstek. CMS po miesiącu dodatkowych analiz podtrzymał wyniki z odchyleniem na poziomie 5 sigma.
Co to oznacza? Właściwie to samo, co 4 lipca. Wiemy, że jest "tam" jakaś cząstka, która spełnia założenia Modelu Standardowego dla bozonu Higgsa. Nadal jednak nie wiemy, czy to ten higgs, o którym od dawna teoretyzujemy czy też jakaś bliźniacza cząstka i nieco innych cechach. - Musimy potwierdzić, że ma wszystkie cechy, które ma posiadać Higgs - mówi prof. Martinus Veltman, noblista z 1999 roku. Nagrodę dostał za badania nad Modelem Standardowym. Nowa cząstka może być bliźniakiem bozonu, który jednak nie ma oczekiwanych właściwości. Cząstek może tez być kilka. Mówić krótko: przed nami jeszcze wiele ekscytujących badań. 

Sigma w statystyce oznacza odchylenie standardowe. 3 sigma to znak, że istnieje 0,13% szans, iż wynik został uzyskany losowo. Dla fizyków cząstek wysokiej energii to jednak zbyt duże ryzyko. Twardym dowodem na odkrycie jest dopiero 5 sigma, kiedy istnieje tylko 0,0000003% szansa, że wynik został uzyskany przypadkiem. Na słynnej już konferencji 4 lipca tego roku była mowa właśnie o wynikach na poziomie 5 sigma. 

Teraz odchylenie standardowe zbliża się już do 6 sigma. To znaczy, że istnieje 1/550 mln szansy, że wyniki są przypadkowe. Te niezwykle mocne wyniki pochodzą z eksperymentu ATLAS. Badacze poddali analizie dodatkowe dane rozkładu cząstek. CMS po miesiącu dodatkowych analiz podtrzymał wyniki z odchyleniem na poziomie 5 sigma.

Co to oznacza? Właściwie to samo, co 4 lipca. Wiemy, że jest "tam" jakaś cząstka, która spełnia założenia Modelu Standardowego dla bozonu Higgsa. Nadal jednak nie wiemy, czy to ten Higgs, o którym od dawna teoretyzujemy, czy też jakaś bliźniacza cząstka o nieco innych cechach. - Musimy potwierdzić, że ma wszystkie cechy, które ma posiadać Higgs - mówi prof. Martinus Veltman, noblista z 1999 roku. Nagrodę dostał za badania nad Modelem Standardowym. Nowa cząstka może być bliźniakiem bozonu, który jednak nie ma oczekiwanych właściwości. Cząstek może też być kilka. Mówiąc krótko: przed nami jeszcze wiele ekscytujących badań.

Przeczytaj relację z konferencji, na której ogłoszono odkrycie>>>

(ew/BBC) 

Zobacz więcej na temat: BBC CERN
Czytaj także

Higgsteria: jak nazwać bozon Higgsa?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 12:30
Wbrew pozorom bozon Higgsa nie musi się tak nazywać. Dyskusje trwają. Jeśli istnienie cząstki się potwierdzi, może otrzymać nowe miano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peter Higgs. Skazany na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 13:00
Kim jest człowiek, który wymyślił boską cząstkę? Trzy lata temu, kiedy otwierano Wielki Zderzacz Hadronów, mało kto o nim słyszał (poza fizykami cząstek). Teraz wszyscy znają już to nazwisko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteśmy na początku nowej drogi"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:00
Panie i panowie, chyba go mamy, prawda? Tak pytał powiedział na konferencji w Genewie dyrektor CERN Rolf Heuer. Zebrał gromkie owacje. Dlaczego odkrycie jest takie ważne? Wyjaśniają polscy fizycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lądowanie na Księżycu to przy tym drobiazg

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 13:40
W środę obiegła świat sensacyjna wiadomość, że badacze z ośrodka CERN w Genewie po latach poszukiwań odkryli "boską cząstkę"- bozon Higgsa. Czy to faktycznie tak sensacyjne odkrycie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

CERN się myli? Boska cząstka może być sobowtórem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 12:25
Tydzień temu świat oszalał na punkcie bozonu Higgsa. Ale naukowcy starają się chłodzić zbyt gorące nastroje. To może być zupełnie inna cząstka - mówią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co po Higgsie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 15:01
Na początku lipca naukowcy poinformowali o odkryciu tzw.bozonu Higgsa, cząstki poszukiwanej od ponad 40 lat, która odpowiada za nadawanie masy we Wszechświecie. Czy fizycy nie będą więc mieli wkrótce czego badać?
rozwiń zwiń