Nauka

Meteoryty nad Rosją nie mają związku z asteroidą

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 18:00
Blisko 1000 osób zostało rannych w wyniku deszczu meteorytów, który przeszedł nad Uralem. Rosyjscy eksperci twierdzą, że zjawisko to nie jest związane ze zbliżającą się do Ziemi asteroidą.
Meteoryty nad Rosją nie mają związku z asteroidą
Foto: youtube/paranoicfever

Wcześnie rano nad Uralskim Okręgiem Federalnym eksplodował meteoryt. W wyniku wybuchu kosmiczna skała rozpadła się na drobne kawałki, które spadły na ziemię. Powstała też fala uderzeniowa, która uszkodziła około 3 tys. budynków, głównie wybijając szyby w oknach. Odłamki szkła raniły około tysiąca osób.

Wideo: uderzenie meteorytu nad Uralnem >>>>

Początkowo sądzono, że meteoryt jest jednym z tych, które towarzyszą asteroidzie zbliżającej się do naszej planety. Jednak uczeni ustalili, że meteoryt nadleciał z przeciwnego kierunku. Rosyjskie władze zaapelowały do USA i pozostałych krajów o stworzenie wspólnego systemu ochrony Ziemi przed niepożądanymi gośćmi z kosmosu.

pp/IAR

Czytaj także

Meteoryty uszkodziły budynki. Setki rannych [zobacz wideo]

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 09:29
Ponad 250 osób zostało rannych odłamkami szkła, kiedy nad Uralem przeszedł deszcz meteorytów. Według służb prasowych rosyjskiego MSW - 3 osoby są w stanie ciężkim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryty nad Rosją: 500 rannych w okolicach Czelabińska

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 10:30
Odłamki meteorytu spadły na sześć rosyjskich miast w obwodzie czelabińskim na Uralu. Rośnie bilans rannych. Nie jest wciąż jasne, co dokładnie się stało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryty w Rosji, a... planetoida blisko Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 11:19
Deszcz meteorytów nad Uralem może być powiązany z planetoidą 2012 DA14 - uważa dr Leszek Błaszkiewicz astronom matematyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryty nad Rosją: naukowców wyprzedzą łowcy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 17:51
Analizy meteorytów, m.in. takich, jakie spadły na Czelabińsk, zwiększają wiedzę na temat historii Układu Słonecznego. Nie zawsze jednak meteoryty trafiają w ręce uczonych. Często uprzedzają ich poszukiwacze, a kosmiczne okruchy trafiają na aukcje.
rozwiń zwiń