Nauka

Islandia czeka na wybuch

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 10:40
"Wszytko się uspokoiło, nie ma erupcji Katli" - takim tytułem komentuje sytuację wokół wulkanu islandzki dziennik "Morgunbladid" w swym wydaniu internetowym.

Władze cofnęły wcześniejszy nakazu ewakuacji części osad i gospodarstw, którym groził - jak się wydawało - wybuch jednego z największych wulkanów Islandii. 

Badania próbek wody, która gwałtownie spłynęła z lodowców pokrywających wulkan dowodzą, że pochodziła ona z gorących źródeł podziemnych. Nie jest to więc woda powstała wyłącznie z roztapiana się lodów pod wpływem rosnącej aktywności samej Ketli. Zapewne nastąpiła erupcja któregoś z geotermalnych, podlodowych źródeł.

Obecnie ta forma aktywności ustała i poziom wód wrócił niemal do normalnego. Pozostał zniszczony most i przerwany tak zwany Islandzki Pierścień, czyli główna droga kraju obiegająca wyspę. Podjęto już decyzje o budowie prowizorycznego mostu i naprawie nieprzejezdnej szosy.

Sam wulkan jest nadal monitorowany przez system czujników oraz zespół naukowców. Obecnie wiele wskazuje na to, że jego aktywność się zmniejsza.

Katla to nie jedyny wulkan na Islandii, który może wybuchnąć. Wygląda na to, że kolejna erupcja jest tylko kwestią czasu.

(ew/iar)

Zobacz więcej na temat: Islandia
Czytaj także

Teraz wulkan Katla może zapylić niebo. Ostrzeżenie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2010 18:50
Brytyjscy wulkanolodzy i prezydent Islandii ostrzegają przed ryzykiem wybuchu wulkanu Katla na wyspie i wskazują na konieczność przygotowania się na to wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przypominamy 5 największych tsunami w historii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 06:00
Tsunami to żywioł, nad którym człowiek nie potrafi zapanować. Sprawdź, które tsunami w historii były najbardziej śmiercionośne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

7 zaskakujących faktów o wulkanach

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 06:00
Na Ziemi znajduje się co najmniej 1500 aktywnych wulkanów. Często niosą śmierć i zniszczenie, ale mają i inne zaskakujące cechy. Dowiedz się, jakie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wulkan Katla dymi i topi lodowce. Ewakuacja

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2011 08:45
Wzrosła aktywność wewnątrz Katli - jednego z największych wulkanów na Islandii. Władze przystąpiły do ewakuacji części osad i gospodarstw położonych w jego pobliżu.
rozwiń zwiń