Nauka

Twitter oszalał na punkcie... bozonu Higgsa.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 12:00
Wczoraj przez popularny serwis przetoczyła się fala informacji o odkryciu bozonu Higgsa. A wszystko zaczęło się od blogów kilku fizyków...

Najpierw "zatwittował" fizyk Peter Woit: "Godne zaufania źródła nie pozwalają czekać. W eksperymentach widać to samo, co w zeszłym roku: silne dowody na Higgsa około 125 GeV. Główny kanał to gamma-gamma, gdzie każdy [z eksperymentów - przyp. red.] widzi sygnał około 4 sigma".

Co to właściwie znaczy? Że obydwa eksperymenty poszukujące bozonu w Wielkim Zderzaczu Hadronów, ATLAS i CMS, ujawniły sygnały, które mogą być dowodami na istnienie "Higgsa". Nowe dane są zgodne z tymi, które ogłoszono w grudniu 2011 roku, tylko mają jeszcze silniejsze podstawy.

Przypomnijmy, co się stało w grudniu. Dwa niezależne zespoły badawcze (eksperymenty ATLAS i CMS) ustaliły, że poszukiwana cząstka ma określoną i taką samą masę. - Do niedawna wiedzieliśmy, że bozon może mieć albo bardzo niewielką masę, albo, co mało prawdopodobne, masę kilkaset razy większą niż proton. W tych przedziałach warto było go szukać - wyjaśniał prof. John Ellis, były szef działu fizyki teoretycznej w CERN. W grudniu poznaliśmy zatem faktyczną masę cząstki: około 125 GeV. Potwierdziły ją dwa niezależne eksperymenty, ATLAS (116-130 GeV) i CMS (115-127 GeV). Wówczas ATLAS donosił o sygnale 3,5 sigma, a CMS o 2,6 sigma.

O potwierdzeniu odkrycia będzie można mówić, kiedy sygnał osiągnie wartość 5 sigma. Na Twitterze mowa o 4 sigma - to bardzo blisko.

Po "twitcie" Woita w internecie wybuchła Higgsowa histeria. - Nie wierzcie blogom - apelowała Fabiola Gianotti, rzeczniczka eksperymentu ATLAS w mailu do New York Timesa.
Michael Schmitt z eksperymentu CMS "twittował" z kolei: "Wiem dokładnie, co mamy. Ale jestem lojalny, szczególnie względem osób, które teraz pracują nad analizami danych i weryfikują rezultaty, oraz tych, które podejmują trudne decyzje. Chlapnięcie na blogu nie jest warte zmartwienia, które spowoduję u tych wszystkich osób".

Cokolwiek odkryto, rezultaty poznamy za dwa tygodnie. W Australii odbędzie się międzynarodowy kongres fizyki wysokich cząstek. Zaczyna się 4 lipca i na pewno będą tam przedstawiciele CERN. Już zimą sugerowano, że wyniki pojawią się w lipcu. Wystarczy zatem jeszcze trochę poczekać...

(ew/Discovery.com)

Czytaj także

Polscy fizycy o wynikach eksperymentów CERN

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 22:49
Ewentualne odkrycie cząstki Higgsa potwierdzi istniejące teorie, ale nie zamknie drogi do nowych - podkreśla prof. Maria Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wielkim Zderzaczu zaobserwowano nieznaną cząstkę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 22:15
To pierwsza cząstka naprawdę odkryta przez LHC. - To wspaniałe podsumowanie 2011 roku - zachwycają się fizycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Peter Higgs. Skazany na Nobla?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 15:00
Kim jest człowiek, który wymyślił boską cząstkę? Trzy lata temu, kiedy otwierano Wielki Zderzacz Hadronów, mało kto o nim słyszał (poza fizykami cząstek). Teraz wszyscy znają już to nazwisko.
rozwiń zwiń