Nauka

Polscy studenci budują kolejnego łazika

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 22:00
Studenci Politechniki Białostockiej konstruują kolejnego łazika marsjańskiego - #next. Czy znowu pokona konkurencję?

#next został zgłoszony na zawody w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Będzie to piąty łazik uczelni, który weźmie udział w tych zawodach.

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe, międzynarodowe zawody. Reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB) już trzy razy wygrali te zawody: w 2014 i 2013 z łazikiem Hyperion, a w 2011 roku z łazikiem Magma 2.

W tym roku do Utah jadą cztery zespoły z Polski. Oprócz drużyny z Politechniki Białostockiej, swoje łaziki zarejestrowały politechniki: Wrocławska, Rzeszowska i Warszawska. 

#next będzie się różnił od poprzedników. Bazując na wcześniejszych doświadczeniach, studenci starają się wyeliminować błędy.  Obecnie testowane są poszczególne podzespoły łazika, cały na być gotowy w kwietniu. #next powstanie m.in. dzięki pieniądzom z resortu nauki z programu "Generacja przyszłości".

Zawody University Rover Challenge (URC) w tym roku zostaną rozegrane między 28 a 30 maja. Sterowany zdalnie łazik musi np. pokonać wzniesienia terenu, przynieść pomoc rannemu astronaucie, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu. Uczestnicy muszą też zaprezentować, jak powstała przygotowana przez nich konstrukcja.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: Mars NAUKA technologie

Czytaj także

Polscy studenci zaprojektowali misję na Marsa, wyróżnioną przez NASA

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:30
Projekt dwuosobowej misji na Marsa stworzyli studenci z Politechniki Wrocławskiej. Znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperyment NASA. Latający spodek wystartował z Hawajów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 09:03
Urządzenie ma w przyszłości posłużyć do lądowania podczas pierwszej misji załogowej, jaką amerykańska agencja kosmiczna wyśle na Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Twarde lądowanie". Test rakiety Falcon 9 zakończony fiaskiem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 14:48
Niepowodzeniem zakończyło się eksperymentalne lądowanie prywatnej rakiety Falcon 9 wystrzelonej w sobotę z Florydy. Pisze o tym na portalu Twitter Elon Musk, szef firmy SpaceX odpowiadającej za misję. Wystrzelony jednocześnie bezzałogowy statek kosmiczny Dragon jest bezpieczny.
rozwiń zwiń