X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ekolodzy i ekonomiści wzywają do rozprawy z elektrośmieciami

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 11:11
Podczas wspólnej konferencji zaapelowali do parlamentarzystów o wprowadzenie rozwiązań , które rozwiążą kwestię bezpiecznego neutralizowania starych urządzeń RTV-AGD.
Audio
  • Ekolodzy i ekonomiści wzywają do rozprawy z elektrośmieciami - Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Witold Banach
Jan Szczepanik uznawany jest za jedną z osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania telewizji
Jan Szczepanik uznawany jest za jedną z osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania telewizjiFoto: Athena Lao/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Jednym z pomysłów jest wprowadzenie tak zwanego depozytu na wymianę. Płaciłyby go jedynie osoby, które przy zakupie nowego sprzętu chłodniczego nie deklarowałyby oddania starego urządzenia. Aleksander Traple ze Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów wyjaśnia, że dzięki temu urządzenia za darmo będą odbierane od klientów sklepów i trafiały do wyspecjalizowanych punktów utylizacji. Po naszej deklaracji sprzedawca będzie musiał odwieźć stary sprzęt do wyspecjalizowanego punktu, by uniknąć własnych, dodatkowych kosztów w razie gdyby urządzenie "zaginęło" i zostało niewłaściwie zagospodarowane. Traple dodaje, że ten postulat dotyczy tylko urządzeń chłodniczych i to ma spowodować lepsze ich zagospodarowanie i wywiązanie się Polski z zaleceń Unii Europejskiej.

Ekonomista Andrzej Sadowski z Centrum imienia Adma Smitha uważa, że wprowadzenie depozytu znacznie zmniejszy koszty utylizacji zużytych urządzeń. Obecnie, jego zdaniem, wydajemy za odbiór starych urządzeń od 75 do 90 milionów rocznie, nie mając pewności, że zostaną one odpowiednie zabezpieczone. Tymczasem, według ekonomisty, po wprowadzeniu depozytu koszty odbioru oscylowałyby w okolicach 3 milionów.

Doktor Anna Kiepas-Kokot z Katedry Ekologii, Ochrony i Kształtowania Środowiska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przestrzega, że jeżeli w nowej ustawie o elektroodpadach nie znajdą zapisy, które skutecznie będą zachęcały do utylizacji urządzeń AGD w profesjonalnych zakładach, ucierpi na tym nasze środowisko. Doktor Kiepas-Kokot przypomina, że chłodziarki i zamrażarki zawierają gazy chłodnicze, które przez nieprofesjonalną utylizację wydostają się do atmosfery, niszcząc warstwę ozonową, przyczyniając się do efektu cieplarnianego.

Według danych Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów w Polsce, aż 80 procent sprzętu RTV-AGD nie jest utylizowane w wyspecjalizowanych punktach lecz wywożone na złom, gdzie nie można bezpiecznie dla środowiska ich przetwarzać.

A w środę rządowy projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym rozpatrzą członkowie sejmowej podkomisji ochrony środowiska.

(IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Natura i technika. Jak ujarzmiano światło

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 20:00
Goście Hanny Marii Gizy opowiedzą o tym, czym jest światło dla człowieka i jak elektryczność zmieniła oblicze Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe akumulatory elektryczne. Energia na tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 20:00
Akumulatory, które mogą przechowywać elektryczność oraz uniezależnić użytkowników od tradycyjnych sieci energetycznych.
rozwiń zwiń