Nauka

Warszawskie Muzeum Archeologiczne pokazuje skarby online

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2015 22:22
Zabytki archeologiczne w sieci. 30 tysięcy dokumentów dotyczących zbiorów muzealnych udostępniło na stronie internetowej Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.
Audio
  • Warszawskie Muzeum Archeologiczne udostępniło zbiory online - IAR / Ewa Plisiecka / Radio dla Zagranicy (3)
  • Warszawskie Muzeum Archeologiczne udostępniło zbiory online - IAR / Ewa Plisiecka / Radio dla Zagranicy (2)
  • Warszawskie Muzeum Archeologiczne udostępniło zbiory online - IAR / Ewa Plisiecka / Radio dla Zagranicy (1)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Dokumenty pochodzą z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, a opisują stan i rodzaj prowadzonych wtedy badań.

Zaprezentowano również cieszącą się ogromną popularnością wśród zwiedzających wystawę „Skarby wieków średnich” - mówi kustosz Agnieszka Jaskanis. Są to bogato zdobione zausznice, bransolety w różnym kształcie i z różnych materiałów, kolczyki, diademy i naszyjniki. Razem daje to efekt biżuterii atrakcyjnej nawet w dzisiejszych czasach.

Muzeum Archeologiczne udostępniło w sieci również zbiory srebrnych monet z X i XI wieku, odnalezionych na terenie Mazowsza. Dzięki monetom możliwe jest uzupełnienie wiedzy o kontaktach handlowych z krajami, które je emitowały. Bez dokumentacji i kontekstu historycznego zbiory są niekompletne - tłumaczy Agnieszka Jaskanis.

Udostępnienie zbiorów wraz z dokumentacją dotyczącą kontekstu odkrycia zbiorów jest najważniejszym i najistotniejszym elementem w poznaniu samych zabytków. To dopiero początek digitalizacji zasobów Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Udostępnianie w sieci kolejnych zabytków i ich dokumentacji obliczone jest na wiele lat, a same zbiory to pół miliona obiektów.

(IAR)

Czytaj także

Nubiologia jest polską specjalnością

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 23:55
Nubia to historyczna kraina obejmująca tereny dzisiejszego południowego Egiptu i północnego Sudanu. Chrześcijaństwo dotarło na te tereny 400 lat przed chrztem Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowscy archeolodzy odkryli małopolską Troję

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 20:00
Najstarszy przykład kamiennego muru w dziejach budownictwa na ziemiach polskich, o ponad dwa i pół tysiąca lat starszy od zabytków architektury romańskiej, odkryli krakowscy archeolodzy na Górze Zyndrama w Maszkowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryliśmy nieznany fragment historii Gilgamesza

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 20:00
Archeolodzy odkryli dwadzieścia nieznanych dotąd wersów słynnego „Eposu o Gilgameszu”. Sumeryjski Gilgamesz to odpowiednik biblijnego Noego.
rozwiń zwiń