Nauka

Technologie z "Powrotu do przyszłości" już tu są

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 01:00
Fani filmu "Powrót do przyszłości" celebrowali dzień, w którym bohaterowie tej trylogii, po przeniesieniu się w czasie lądują w 2015 roku. Zdaniem miłośników filmu reżyser trafnie przewidział niektóre technologie XXI wieku.
Audio
  • USA: Technologie z "Powrotu do przyszłości" - Informacyjna Agencja Radiowa/(IAR)/M. Gacyk/San Francisco
Technologie z Powrotu do przyszłości już tu są
Foto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Wiele wynalazków przedstawionych w drugiej części "Powrotu do przyszłości"Roberta Zemeckisa to nie tylko futurystyczne idee. Latające samochody, którymi poruszają się mieszkańcy Hill Valley, kalifornijskiego miasteczka przyszłości, nie są już wymysłem. Powstało kilka prototypów, a jeden z modeli ma wejść na rynek jeszcze w tej dekadzie.

W sprzedaży jest również kilka typów lewitującej deskorolki. Żaden z wariantów nie dorównuje jednak filmowemu egzemplarzowi. Najdłuższy dystans, jaki udało się przebyć do tej pory na dostępnych szybujących deskach to niespełna 300 metrów.

W życiu codziennym znalazły zastosowanie takie technologie z filmu jak: holograficzne reklamy, czytniki rozpoznające użytkownika po odcisku palca, drony wyposażone w kamery, telewizory o płaskim ekranie czy liofilizowana żywność.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska inwestuje w najnowocześniejsze technologie kosmiczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2015 20:00
Stworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej nie tylko pozwoli zwiększyć udział polskich naukowców w badaniach przestrzeni okołoziemskiej, lecz także pozwoli polskim firmom na udział w unijnych programach badawczych. Zwiększy również dostępność technologii stworzonych przy okazji eksploracji kosmosu. Może wspierać nawet działania polskiej administracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowe porządki. Jak obowiązek zamienić w przyjemność?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 13:00
- Przy zmywaniu słuchajmy muzyki, w trakcie prasowania audiobooka - podpowiada psycholog. - Postarajmy się o jak najwięcej bodźców, które dostarczą nam radości w niedoli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie Czwórki za rok. Oto wielka podróż w czasie!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 13:49
W 2016 roku przypada jubileusz 40-lecia nadawania Programu Czwartego. Dlatego, jak co tydzień, zajrzeliśmy do archiwum Polskiego Radia, by odszukać w nim nagrania-perełki sprzed lat.
rozwiń zwiń