X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Wiceszef Intela: Jesteśmy w trakcie technologicznej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 22:22
Można ją porównać do odkrycia elektryczności - mówi wiceprezes Intela Gordon Graylish. Dodaje, że w ciągu 15-20 lat będziemy otoczeni "inteligentnymi" urządzeniami i systemami, co zautomatyzuje nasze codzienne życie i pracę.
Czy za kilkadziesiąt lat świat zmieni się diametralnie?
Czy za kilkadziesiąt lat świat zmieni się diametralnie?Foto: Glow Images/East News

- Co 100-150 lat pojawia się jakaś technologia, która wszystko zmienia. Ostatnią taką zmianą była elektryczność - mówi Gordon Graylish. Jego zdaniem komputery i technologie komunikacyjne dokonały podobnego przełomu jak elektryczność, a ich obecna dostępność powoduje, że "możemy zacząć automatyzować rzeczy, o których nie mogliśmy nawet śnić w przeszłości".

- Słyszymy dużo o zautomatyzowanych samochodach i ciężarówkach, co niesie ogromne zmiany. Możliwość zautomatyzowania codziennego życia, by wesprzeć cię w opiece nad twoją matką, czy zapewnić pomoc ludziom w biurze - te zmiany będą postępowały bardzo szybko. To nie zabierze 30, czy 40 lat, w ciągu 15-20 lat będziemy świadkami ogromnej transformacji w użyciu automatyki - przewiduje Graylish.

Wskazał na trend zwiększania wydajności procesorów i miniaturyzacji ich rozmiarów, co jest wykorzystywane m.in. w internecie rzeczy. - Dużo mówimy o inteligentnych miastach (smart cities), a więc możemy uczynić nasz system transportu inteligentnym, by wskazywał gdzie jest miejsce do zaparkowania, by ułatwiał przejazd służbom ratunkowym. Będziemy świadkami wielu rozwiązań, które pomogą nam w codziennym życiu np. wyczuwanie poziomów zanieczyszczenia (w powietrzu) i możliwość przypisania go do konkretnego zakładu oraz poprawy zarządzania ochroną zdrowia w tym zakresie - wymienia szef Intela.

Mikroprocesory będą umieszczane w coraz większej liczbie urządzeń, a koszty wykorzystania nowych technologii będą spadać. 

W opinii Graylisha technologia nie jest oddzielnym organizmem, ale integruje się z innymi branżami i przedmiotami. Jako przykład podał połączenie nowych technologii z designem. - Zademonstrowaliśmy niedawno ubiory z czujnikami, które pomagają niewidomym wyczuć zbliżających się ludzi i ułatwić im poruszanie się w terenie. Technologia staje się czymś, co jest zintegrowane, więc to nie jest już komputer, ale zestaw ubrań lub inne urządzenie i myślę, że pomaganie ludziom w zrozumieniu tej transformacji będzie kluczowe - powiedział.

Zauważył, że postępująca automatyzacja stworzy nowe miejsca pracy dla osób z kwalifikacjami potrzebnymi do obsługi inteligentnych urządzeń, ale będą też miejsca pracy, które zostaną zastąpione. - Nie będzie z tym prawdopodobnie problemu, jeśli chodzi o 20-latków, którzy będą mogli zostać przeszkoleni. Wyzwaniem dla społeczeństwa jest jak wyposażyć w kwalifikacje starszych pracowników, by nie zostali wykluczeni, by mogli korzystać z różnych rodzajów dostępnej pracy, bo miks zawodów się zmieni - prognozuje wiceprezes Intela, podkreślając wagę kształcenia przez całe życie.

(ew/PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Owce zarządzane przez internet

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 22:22
Walijscy hodowcy zwierząt chcą połączyć najstarsze technologie z najnowszymi. Chcą śledzić swoje owce przez... internet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy będziemy mieli internet z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 11:11
Kanadyjsko-amerykański przedsiębiorca Elon Musk przedstawił projekt globalnej sieci Internetu satelitarnego. Musk wystąpił do rządu Stanów Zjednoczonych o zgodę na rozpoczęcie testów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet rzeczy: olbrzymi, nieuświadamiany jeszcze potencjał

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 17:21
Internet rzeczy to ogromny potencjał, którego i konsumenci i firmy nie są jeszcze do końca świadomi. Na zlecenie IAB Polska powstał pierwszy w Polsce raport nt. tego zjawiska.
rozwiń zwiń