Polskie Radio
Section05
nawigacja

TYLKO U NAS Ponoć są odporne na zakłócenia GPS i mogą zniszczyć Most Krymski, Kijów prosi o nie od dawna. Ekspert krytykuje Scholza

- Powody przytaczane dotychczas przez kanclerza Niemiec, dla których nie należy dostarczać Ukrainie pocisków manewrujących Taurus, nie są przekonujące - ocenił Gustav Gressel (ECFR) w komentarzu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl. Co więcej, według eksperta pociski te byłyby szczególnie przydatne, bo dobrze nadają się do uderzania w cele na okupowanych obszarach, "ponieważ ich system nawigacji i naprowadzania nie jest uzależniony od GPS, co łagodzi skutki fałszowania sygnału przez rosyjskie oddziały walki elektronicznej".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2024 Rosja wojna na Ukrainie Europa infografika Niemcy TYLKO U NAS wojsko Hiszpania Francja nawigacja

TYLKO U NAS Zakłócenia sygnału GPS w Polsce. Pilot: to większy problem dla samolotów rejsowych niż dla małych jednostek

- To może być większy problem dla pilotów samolotów rejsowych, bo GPS jest dla nich niezbędny. W małym lotnictwie GPS nie jest tak powszechnie używany - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl pilot małych samolotów typu GA (General Aviation). Nasz rozmówca prosił o zachowania anonimowości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samolot gps nawigacja lotnictwo społeczeństwo

TYLKO U NAS Zakłócenia GPS w Polsce. Rzecznik PAŻP: ruch lotniczy funkcjonuje normalnie

- Jesteśmy przygotowani na to, żeby w oparciu o naszą infrastrukturę radiową, naziemną i nasze systemy zapewniać służbę nawigacji lotniczej tam, gdzie jest to konieczne, gdzie wynika to z deficytu sygnału GPS - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Tomasz Modrzejewski, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lotnictwo samolot nawigacja gps

Jak nie zgubić się w lesie? Skorzystaj z mobilnego Banku Danych o Lasach

Polskie lasy są pełne wyjątkowych i urokliwych miejsc, w których znajdziemy nie tylko przyrodnicze perełki, ale również miejsca rekreacyjne, szlaki rowerowe czy ścieżki edukacyjne. Każdy powód jest dobry, żeby odwiedzić las, jednak do wędrówki trzeba się odpowiednio przygotować, żeby nie zabłądzić i z łatwością odnaleźć drogę powrotną. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Lasy Państwowe społeczeństwo aplikacja poradnik nawigacja

Geodezja satelitarna. Jakie ma znaczenie dla poznawania naszej planety?

Dr inż. Dariusz Strugarek z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest laureatem programu START FNP, który otrzymał wyróżnienie za rozwój geodezyjnych satelitarnych technik pomiarowych, które umożliwiają monitorowanie ruchów tektonicznych - trzęsień Ziemi, topnienia lodowców i konsekwencji eksploatacji górniczej. O swoich osiągnięciach dr inż. Dariusz Strugarek opowiedział w audycji "Ludzie Nauki". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski kosmos geografia księżyc nawigacja badania satelita Ziemia

Mercedes łączy siły z Google. Czeka nas rewolucja w używaniu nawigacji?

Dzisiejsze samochody są wyposażane w wielkie, dotykowe ekrany, które oferują wiele rozwiązań: multimedia, mapy czy łączność ze smartfonem. Producenci wciąż poszukują nowych rozwiązań, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów. Mercedes wchodząc we współprace z międzynarodowym tech-gigantem mógł trafić w dziesiątkę!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 mercedes Niemcy google mapy mapy cyfrowe nawigacja nowe technologie

Za zielonym domem czy w kierunku Łodzi? Jak działa GPS mózgu

Wszyscy znamy osoby, które nawet jeśli poruszają się po nieznanym terenie, doskonale radzą sobie z odnalezieniem właściwej drogi i szybko zapamiętują nowe okolice. Z pewnością znamy też i takich, którzy podążają jedną trasą, ale wracają już inną, a wycięcie charakterystycznego drzewa sprawia, że nie są w stanie określić swojej lokalizacji. Z czego wynikają te różnice?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przestrzeń publiczna mózg znaki drogowe znaki nawigacyjne nawigacja mapy komórka badania