Nauka

Sentinel 3A już w kosmosie. Zbada oceany

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 20:00
Nowoczesny europejski satelita ma pomagać w kluczowych obserwacjach Ziemi. Urządzenie Sentinel-3A wystrzelono z kosmodromu w rosyjskim Plesiecku.
Audio
  • Staelita Sentinel 3A już w kosmosie - IAR, Rafał Motriuk
Sentinel 3A
Sentinel 3AFoto: ESA.

Satelita znajdzie się na orbicie heliosynchronicznej, czyli ustawi się tak, by zawsze być w tej samej pozycji względem Słońca. Obracająca się pod nim Ziemia będzie więc dla niego zawsze oświetlona w ten sam sposób.

Sentinel-3A będzie obserwował powierzchnię oceanów, ma też mierzyć temperaturę mórz i lądów; będzie rejestrował pożary i wzrost roślin. Wejdzie w skład systemu Copernicus; to dzieło Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej. System, który już częściowo działa, ma ostrzegać przed katastrofami naturalnymi, pośrednio pomagać ofiarom tych katastrof; przyda się także rolnikom. Będzie ważny dla miast, transportu i dla walki ze zmianami klimatu.

- Dla nas to, że tyle satelitów już działa i pomaga klimatologom czy oceanografom, to wielki sukces - mówi Pascale Ultre-Gerard z Francuskiej Agencji Kosmicznej. Sentinel-3A ma działać przez siedem lat.

Bliźniaczy satelita Sentinel-3B ma lecieć w przyszłym roku.

(IAR)

Czytaj także

Brytyjski satelita na orbicie i działa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 20:00
Podwójny sukces rosyjskich i brytyjskich ekspertów od kosmicznych lotów. Wyniesiony minionej nocy na pokładzie rakiety Proton satelita telekomunikacyjny firmy Inmarsat trafił tam, gdzie miał trafić - i działa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obiekt WTF spadł. Nie wyrządził szkód

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 23:00
Zgodnie z przewidywaniami, tajemniczy kosmiczny obiekt o nazwie WTF spadł na Ziemię w okolicach Sri Lanki. Potwierdzili to astronomowie z kilku światowych agencji kosmicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnia próba kontaktu z lądownikiem Philae. Łączności nie ma od pół roku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 13:51
Europejscy naukowcy po raz ostatni próbują skontaktować się z lądownikiem Philae, który siedzi na komecie 67P. Łączności nie ma od pół roku.
rozwiń zwiń