Nauka

Opracowano system pozwalający na komunikację z osobami o minimalnej świadomości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 17:52
System C-Eye opiera się na metodzie CyberOka, będącej dziełem naukowców z Politechniki Gdańskiej.
Audio
  • Jeszcze w sierpniu C-Eye przejdzie testy w szpitalu w Kościerzynie, gdzie jest jedyny w Pomorskiem oddział neurorehabilitacji dzieci - powiedział ordynator dr Arkadiusz Szalewski (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

System pozwala ocenić stan świadomości pacjenta z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego oraz umożliwia jego rehabilitację.

Urządzenie działa na zasadzie podczerwieni, która ściąga wzrok pacjenta. Osoba badana śledzi wzrokiem przemieszczające się po ekranie obrazy i zatrzymuje go na elemencie wskazanym przez terapeutę. Dzięki tym działaniom można ocenić, na ile jest świadoma.

- Jeszcze w sierpniu C-Eye przejdzie testy w szpitalu w Kościerzynie, gdzie jest jedyny w Pomorskiem oddział neurorehabilitacji dzieci - powiedział ordynator dr Arkadiusz Szalewski.

Adresatami systemu C-Eye są pacjenci z uszkodzeniem mózgu (uraz mózgowo-czaszkowy, udar, niedotlenienie mózgu i inne), w tym osoby wybudzone ze śpiączki, które nie odzyskały pełnej świadomości.

System pomocny może być także w przypadku pacjentów cierpiących na różne schorzenia neurologiczne, wpływające na zaburzenie komunikacji z otoczeniem.

C-Eye można stosować też u osób unieruchomionych, ale w pełni świadomych, które mają problemy z komunikowaniem się.

IAR, kk (rys. Facebook C-Eye)

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie medycyna
Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń