Nauka

Czy promieniowanie emitowane przez komórki jest szkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 13:48
Badania dotyczące wpływu pól elektromagnetycznych, emitowanych przez telefony komórkowe na ciało człowieka, nie doprowadziły do wskazania wyraźnie szkodliwych oddziaływań. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Farknot Architect/shutterstock.com

- Badania oddziaływania pól elektromagnetycznych emitowanych przez telefony komórkowe czy stacje bazowe na ciało człowieka nie doprowadziły do wskazania wyraźnie szkodliwych oddziaływań fal radiowych - powiedział dr hab. inż. Sławomir Hausman z Politechniki Łódzkiej.

Zaznaczył jednocześnie, że chodzi o oddziaływania przy takich poziomach pól, które są zgodne z obowiązującymi normami prawnymi. - W Polsce te dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych są wielokrotnie niższe niż w większości innych krajów, także europejskich - dodał.

Ekspert podkreślił, że badania w tym obszarze prowadzone są już od kilkudziesięciu lat i choć do tej pory nie wykazały szkodliwości tego rodzaju promieniowania, to jednak muszą być prowadzone nadal. - Z całą pewnością, wszystkie mechanizmy tych oddziaływań nie zostały jeszcze poznane – wskazał.

Tkanki wystawione na promieniowanie mogą się nagrzewać

Hausman przyznał, że badanie oddziaływania fal radiowych na ciało człowieka, zwłaszcza przy takich poziomach mocy, takich poziomach pól z jakimi mamy do czynienia w telefonii komórkowej, jest bardzo trudne. Chociażby dlatego, że niezwykle trudno dzisiaj znaleźć grupę porównawczą, ponieważ prawie wszyscy korzystają albo z telefonów komórkowych, albo znajdują się w oddziaływaniu pól podchodzących od stacji bazowych.

Jego zdaniem, jedynym do końca dobrze zbadanym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego, jest oddziaływanie termiczne. Tkanki naszego ciała wystawione na promieniowanie fal radiowych mogą się nagrzewać.

- Jako użytkownicy telefonów komórkowych, właściwie nie jesteśmy w stanie tego zaobserwować. Natomiast obiektywne badania pokazują, że temperatura ciała w pobliżu telefonu komórkowego po dłuższym używaniu, może się podnieść np. o 0,1 stopnia Celsjusza, czyli w takim stopniu, w którym właściwie nie oddziałuje na nasze zdrowie - wyjaśnił.

Ponieważ telefony komórkowe zwykle trzymamy blisko głowy, u wielu ich użytkowników pojawiają się obawy, że być może zwiększa się przez to prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów mózgu. Czy w związku z intensywnym użytkowaniem telefonów komórkowych rzeczywiście pojawia się takie ryzyko?

Badania w tym kierunku przeprowadziła m.in. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem WHO. - Okazało się, że nie ma bezpośredniego związku dającego się wykazać, między użytkowaniem telefonów komórkowych, a glejakiem - wskazał ekspert.

Mimo wszystko, radzi on, aby korzystając z telefonów komórkowych zachować umiar i kierować się zasadą ostrożności, a więc nie rozmawiać przez telefony komórkowe więcej niż trzeba i nie trzymać aparatu bliżej ciała, niż to jest konieczne.

- Nawet oddalenie o 2-3 cm znacząco obniża natężenie pola, natomiast jeżeli zastosujemy funkcję głośnomówiącą i telefon oddalimy o kilkanaście czy kilkadziesiąt centymetrów od ciała, to już znacząco obniży moc promieniowania pochłanianego przez ciało - podkreślił.

Ekspert powiedział, że słuszne obawy mogą dotyczyć oddziaływania telefonów komórkowych na dzieci. - Ciało dziecka jest inaczej zbudowane. Tkanka kostna jest bardziej uwodniona, a tkanki kostne czaszki dziecka są cieńsze. W związku z tym zalecałbym w przypadku dzieci przede wszystkim niedopuszczenie do tak długotrwałego użytkowania telefonów komórkowych, jak w przypadku dorosłych - poradził Hausman.

PAP Zdrowie, kk

Czytaj także

Zdrowie Polaków - podsumowanie na koniec roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 19:45
W audycji "Eureka", wraz z naszym gościem, przedstawiliśmy obraz stanu zdrowia ludności, powiedzieliśmy o statystykach długości życia, wyleczalności chorób, a także o profilaktyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
rozwiń zwiń