Nauka

Powstanie Wikipedia dla robotów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 14:00
Roboty mogą niedługo doczekać się własnej Wikipedii. Nad internetową encyklopedią dla maszyn zaczęli pracować naukowcy z Europy.


Internetowe centrum wiedzy ma nazywać się RoboEarth, czyli Ziemia Robotów. Każda co inteligentniejsza maszyna będzie mogła umieścić w nim informacje o nowo nabytej umiejętności.

Jednocześnie każdy robot z dostępem do sieci będzie mógł zaczerpnąć z niej dane dotyczące nowego zadania. Dzięki temu nowy robot będzie mógł bezbłędnie poruszać się w miejscu, w którym znajdzie się po raz pierwszy - bo pobierze sobie wcześniej odpowiednią mapę z Internetu. 

Naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologicznego w Zurychu mówią, że dzięki temu roboty rozwiną się szybciej i szybciej zaczną w pełni służyć człowiekowi. Będą miały bowiem wiedzę o swoich stwórcach. Nad projektem zaczyna pracować 35 naukowców sponsorowanych przez Unię Europejską; pierwsze rezulataty ich pracy mają być opublikowane za cztery lata.

(iar)

Zobacz więcej na temat: Europa Unia Europejska Zurych

Czytaj także

Wikipedia na celowniku FBI

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 20:24
FBI oksarża autorów Wikipedii o kradzież. Sprawa dotyczy zamieszczenia w Wikipedii słynnego znaku FBI, o zdaniem amerykańskich władz jest nielegalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia łowi użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 11:39
Do 2015 r. chcemy dojść do miliarda użytkowników poprzez dotarcie do nowych państw - mówi założyciel Wikipedii Jimmy Wales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia istnieje dziesięć lat

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 00:05
Założyciel tej napopularniejszej na świecie internetowej encyklopedii apeluje do internautów o większą współpracę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przeredagują Wikipedię

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 11:01
Projekt wykładowców zakłada sprawdzanie i uzupełnianie haseł internetowej encyklopedii z zakresu technologii informacyjnej.
rozwiń zwiń