Nauka

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej przeredagują Wikipedię

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 11:01
Projekt wykładowców zakłada sprawdzanie i uzupełnianie haseł internetowej encyklopedii z zakresu technologii informacyjnej.

Kilkanaście osób z Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem dr. inż. Andrzeja Zalewskiego na początku tego tygodnia rozpoczęło projekt redagowania haseł Wikipedii związanych z zarządzaniem projektami i technologią informacyjną.

- Najpierw naukowcy przeprowadzą inwentaryzację haseł, które istnieją już w zasobach internetowej encyklopedii - poinformował pomysłodawca projektu dr Zalewski.

Naukowcy będą pracować w kilku zespołach merytorycznych przez najbliższe trzy, cztery miesiące.

Wydarzenie bez precedensu

- Taka akcja nie miała precedensu - powiedział Paweł Zienowicz ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska, odpowiadającego za serwis Wikipedia w Polsce. Jak zaznaczył, "zdarzało się wcześniej, że grupa naukowców podejmowała się edytowania Wikipedii, jednak nie mówili o tym otwarcie". W jego opinii, jest to dowód na to, że polscy naukowcy zaczynają akceptować Wikipedię jako źródło informacji.

Zdaniem socjologa i medioznawcy prof. Kazimierza Krzysztofka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, "skoro ludzie najczęściej korzystają z Wikipedii, trzeba się pogodzić z faktem i przyczynić do tego, aby stała się platformą kumulującą zbiorową mądrość, a nie kolektywną ignorancję, co zarzucano wcześniej Wikipedii".

Według prof. Krzysztofka, "Wikipedia wygrała i w przyszłości będzie gromadzić wiedzę coraz bardziej ekspercką, choć jako projekt wolontariacki nigdy jej w pełni nie zastąpi".

Jak zaznaczył dr Zalewski, "choć dla naukowców korzystanie z Wikipedii jest obciachem, a dydaktycy zabraniają swoim uczniom posługiwania się nią, to praktycznie każde wyszukiwanie informacji właśnie tam się rozpoczyna".

Przypominając, że internet stał się w dzisiejszych czasach podstawowym źródłem informacji, specjalista stwierdził, że na ten fakt naukowcy "nie powinni się obrażać", lecz go zaakceptować i starać się poprawić jakość gromadzonej tam wiedzy.

Naukowcy robią to po cichu

Jak poinformował Zienowicz, z polską Wikipedią współpracuje ok. 7 tys. osób, 300 z nich to osoby tworzące hasła od lat. Wśród stałych współpracowników ok. 4-5 proc. stanowią pracownicy naukowi.

- Choć nie opowiadają o tym głośno, cenią Wikipedię za to, że ich wiedza może zostać zweryfikowana przez inne osoby edytujące encyklopedię, które różnią się światopoglądem i rodzajem wiedzy - mówi Zienowicz. Jego zdaniem, największym atutem Wikipedii, nie tylko dla naukowców, jest neutralny punkt widzenia, który wypracowują autorzy, edytując hasło.

Zienowicz przyznał, że zdarzają się dowcipy lub celowo wprowadzone błędne informacje. Wikipedia usunęła jednak wszystkie akty wandalizmu i zabezpieczyła się przed nowymi, wprowadzając kontrolę edycji haseł dokonanych przez autorów niezalogowanych.

Polskie zasoby Wikipedii, liczące 765 tys. haseł, należą do najobszerniejszych na świecie. Większe są tylko bazy w angielskiej, niemieckiej i francuskiej wersji językowej. W języku polskim dziennie dodawanych jest od kilku do kilkuset nowych haseł. W tym roku Wikipedia obchodzi 10. rocznicę powstania.

kk

Zobacz więcej na temat: POLSKA internet

Czytaj także

Magisterka z Wikipedii. Studenci nie patrzą na źródła

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 09:15
Większość studentów, pisząc prace magisterskie, korzysta z Wikipedii. Czasami posuwają się aż do plagiatu - pisze "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedyści z całego świata na Wikimanii w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 09:53
W Gdańsku zjazd wikipedystów z całego świata: Wikimania'2010. Bierze w niej udział 500 twórców ponad 250 wersji językowych Wikipedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia ma problem z wolontariuszami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2010 14:54
O problemach wolontariuszy tworzących tzw. małe Wikipedie mówił w Gdańsku w swoim wystąpieniu na konferencji Wikimania 2010 założyciel Wikipedii Jimmy Wales. W spotkaniu bierze udział ok. 500 osób, w tym twórcy ponad 250 wersji językowych Wikipedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia łowi użytkowników

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 11:39
Do 2015 r. chcemy dojść do miliarda użytkowników poprzez dotarcie do nowych państw - mówi założyciel Wikipedii Jimmy Wales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wikipedia istnieje dziesięć lat

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2011 00:05
Założyciel tej napopularniejszej na świecie internetowej encyklopedii apeluje do internautów o większą współpracę.
rozwiń zwiń