Nauka

Najnowocześniejsza sala operacyjna otwarta

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 16:17
Wykonywane będą w niej mało inwazyjne zabiegi przeprowadzane wewnątrz naczyń krwionośnych.
Audio
  • profesor Piotr Szopiński, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Instytutu
Najnowocześniejsza sala operacyjna otwarta
Foto: fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

W warszawskim Instytucie Hematologii i Transfuzjologii otwarto jedną z najnowocześniejszych w Polsce hybrydową salę operacyjną. Będą tu przeprowadzane bardzo skomplikowane zabiegi wewnątrz naczyń krwionośnych oraz klasyczne operacje chirurgiczne.

Wygoda i bezpieczeństwo pacjenta

Kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Instytutu profesor Piotr Szopiński podkreślił, że sala hybrydowa jest wyposażona w bardzo nowoczesny sprzęt radiologiczny, który pozwala na szybką diagnozę pacjenta i monitorowanie podczas zabiegu bez konieczności przewożenia do specjalistycznych pracowni.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>> 

Kierownik Zakładu Radiologii doktor Jarosław Iwanowski podkreśla, że zastosowane nowoczesne technologie zwiększają bezpieczeństwo pacjenta. Prace chirurgów można śledzić na ogromnych monitorach telewizyjnych.

Operacje tętnic i układy żylnego

Obecny podczas uroczystości minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił, że dzięki nowej sali operacyjnej będą tu wykonywane najnowocześniejsze, najbardziej skomplikowane zabiegi.

W nowoczesnej sali operacyjnej będą wykonywane operacje, na przykład: tętniaków aorty piersiowej, brzusznej, tętnic szyjnych i tętnic kończyn dolnych oraz operacje układu żylnego.

Hybrydowa sala operacyjna wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 9 milionów złotych. Inwestycja została sfinansowana dzięki wsparciu ministerstwa zdrowia, ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego oraz ze środków własnych Instytutu.

IAR, gs

Czytaj także

Po 22 latach będzie mogła normalnie otworzyć usta

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2011 06:00
Powodzeniem zakończyła się trwająca ponad 12 godzin pierwsza w Polsce operacja wszczepienia jednocześnie dwóch stawów skroniowo-żuchwowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

23-latka po pionierskiej operacji wraca do domu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 16:24
Po 10-ciu dniach obserwacji ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie wyszła 23-letnia Justyna, której wszczepiono obustronnie implanty stawów skroniowo-szczękowych. Operacja, która odbyła się 18 października, trwała ponad 12 godzin i była pierwszą tego typu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczecin: pionierska operacja. Przeszczepili płuco

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 15:13
Operacja odbyła się tuż przed świętami w szpitalu w Zdunowie. Jak poinformował dziś szef zespołu transplantologów, profesor Tomasz Grodzki, chora to 54-letnia kobieta z rozedmą płuc.
rozwiń zwiń