X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Niezwykłe zdjęcia Plutona. Nadesłała je kosmiczna sonda New Horizons

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 10:59
Sonda zebrała dane pół roku temu, ale przekazała je dopiero teraz, bo przesył danych jest ograniczony. To najdokładniejsze, jak do tej pory, zdjęcia powierzchni tej karłowatej planety.
Audio
  • Niezwykłe zdjęcia karłowatej planety Pluton. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Pluton
PlutonFoto: NASA

Fotografie są czarno-białe. Można na nich zobaczyć lodowe pola, góry i kratery o średnicy kilku, kilkunastu kilometrów. Widać je z dokładnością do 80 m. W warunkach ziemskich to nic wielkiego, ale Pluton jest małą, odległą planetą karłowatą.

NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Zdjęcia zrobiono z odległości ponad 200 tys. km od powierzchni Plutona.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Pluton został odkryty 18 lutego 1930 roku przez amerykańskiego astronoma, Clyde’a Tombaugha, pracującego w Lowell Observatory w Arizonie. Obiekt został przez niego zauważony na zdjęciach zrobionych między 23 a 29 stycznia tegoż roku.

Obiekt nazwano od rzymskiego boga Plutona, a oznaczono go symbolem stworzonym z liter P i L na cześć Percivala Lowella, który wyznaczył jego dwa możliwe położenia, obserwując ruch Neptuna.

Pomysłodawczynią nazwy była mieszkająca w Oksfordzie, 11-letnia Venetia Burney. Swoją propozycję nazwy tłumaczyła tym, że skoro znajduje się on bardzo daleko i panuje tam bardzo duży mróz, to niech przyjmie imię od rzymskiego boga zaświatów - Plutona.

Oficjalnie nazwa została zaakceptowana i ogłoszona 1 maja 1930 roku.

Od odkrycia do 2006 roku Pluton oficjalnie był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego.

24 sierpnia 2006 roku decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej Pluton został zdegradowany do statusu planety karłowatej. Jednocześnie Unia podjęła decyzję o uznaniu Plutona za prototyp plutoidów, nowej kategorii obiektów transneptunowych. Decyzja wzbudziła wiele kontrowersji.

Dwa tygodnie później Minor Planet Center na Harvardzie, które kataloguje małe ciała Układu Słonecznego, nadało Plutonowi numer 134340 w katalogu planetoid, ignorując głosy, aby uhonorować byłą planetę okrągłym numerem (200000 lub 0).

IAR, Wikipedia, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pluton ma wodę i błękitne niebo

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 20:00
Karłowata planeta Pluton ma błękitne niebo oraz - na powierzchni - wodny lód. Wskazują na to sensacyjne zdjęcia, nadesłane eprzez sondę New Horizons.
rozwiń zwiń