X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Czemu ludzie dalej umierają na raka, skoro naukowcy co tydzień "znajdują" nowy lek?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 08:23
Zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o postępach w eksperymentach nad rakiem. Kiedyś gazety trąbiły o przełomach w nauce czynionych przez sowieckich uczonych, dziś zastąpili ich mityczni "amerykańscy naukowcy". Dlaczego doniesienia medialne nie przekładają się bezpośrednio na leczenie?
Naukowcy ciągle wynajdują nowe substancje mające zwalczyć nowotwory
Naukowcy ciągle wynajdują nowe substancje mające zwalczyć nowotworyFoto: Shutterstock

Po pierwsze- nie ma jednego rodzaju nowotworu. To, co działa na jeden, nie działa na drugi. Są różne w zależności od rodzajów tkanek: nowotwór tkanki nerwowej jest inny od nowotworu układu limfatycznego, a ten od czerniaka, czyli nowotworu tkanki skórnej.

Naukowcy ciągle odkrywają nowe substancje zwalczające nowotwory Naukowcy ciągle odkrywają nowe substancje zwalczające nowotwory

Po drugie- wyników poszczególnych badań nie można jeden do jednego stosować w leczeniu ludzi. To, że dany środek czy substancja zabija komórki nowotworowe hodowane na szalce laboratoryjnej może być wstępem do dalszych badań. Poza tym substancja „zabijająca raka” musi być selektywna. Co nam po tym, że kwas siarkowy czy woda królewska „zabija” nowotwór, jak z równie dobrym skutkiem czyni to samo z komórkami w pełni zdrowymi. Również eksperymenty na myszach laboratoryjnych nie mogą dać pełnego przełożenia na leczenie nowotworów u ludzi. Organizm myszy, mimo że jest ona ssakiem, jest jednak trochę inny od ludzkiego

Dziennikarze często przesadzają w tytułach i nagłówkach, by zwiększyć poczytność artykułów Dziennikarze często przesadzają w tytułach i nagłówkach, by zwiększyć poczytność artykułów

Po trzecie- ci straszni dziennikarze. Wielu z nich zainteresowanych jest tylko sprzedażą tytułu lub „klikalnością” danej wiadomości. Taką mają pracę. Dają krzykliwe tytuły, przeinaczają wyniki badań, które same w sobie są niejednoznaczne i o wiele bardziej neutralne, niż życzyłby sobie tego dziennikarz.

Niemniej, nie znaczy to, że w tej walce jesteśmy w miejscu. Powoli, „uleczalność” rośnie, szczególnie gdy nowotwór jest w porę wykryty. Jest tu jednak pewien haczyk, bo rośnie też liczba przypadków zdiagnozowania raka. Jest go w populacji coraz więcej. Czy jest to wynik większej długości ludzkiego życia oraz lepszej i czulszej diagnostyki, czy też jednak coraz większej obecności kancerogenów w środowisku? Jeżeli to drugie, to cały nasz rozwój technologii i cywilizacji zaczyna przypominać węża zjadającego swój własny ogon. W coraz szybszym tempie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak