X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Sierpień 1980
Section01
"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi." Słowa Papieża Jana Pawła II padły w Warszawie w 1979 roku. Rok później Duch porwał Polaków, zjednoczył i dał im siłę, by powiedzieć NIE! komunistycznej władzy. Powstał 10 milionowy ruch społeczny Solidarność. Związek odmienił Polskę, a konsekwencją tych zmian była środkowoeuropejska jesień ludów '89 i upadek komunistycznego reżimu. Solidarność wyzwoliła Europę.
Section03
Reportaż powstał podczas strajków w Stoczni Gdańskiej. Autorka, dziennikarka Polskiego Radia Janina Jankowska, pojechała w sierpniu 1980 roku dokumentować wydarzenia na Wybrzeżu. Zrobiła to wbrew zakazom kierownictwa radia, które w tamtym czasie przekazywało ocenzurowany obraz sytuacji, zgodny z celami ideologicznymi państwa komunistycznego. Dokument został uznany za wybitny, a autorka otrzymała m.in. nagrodę Prix Italia. Reportaż Janiny Jankowskiej pt. "Polski Sierpień" prezentujemy za uprzejmą zgodą autorki.
"Polski Sierpień"

Żeby Polska była Polską Piosenka napisana w 1976 roku stała się drugim hymnem Polski, symbolem poparcia "Solidarności" i walki z komunizmem. Świat usłyszał ją po raz pierwszy podczas telewizyjnego show "Let Poland be Poland", zrealizowanego 31 stycznia 1982 roku w geście poparcia dla ruchu Solidarności i narodu polskiego po wprowadzeniu stanu wojennego. Inicjatorami akcji byli: United States International Communications Agency i Departament Obrony USA. Program obejrzało 185 mln widzów w 50 krajach świata. Polacy mogli usłyszeć audycję w Radiu Wolna Europa.
00:00
04:02
Muzyka: Włodzimierz Korcz, słowa: Jan Pietrzak, wykonanie: Jan Pietrzak
Mamy wreszcie niezależne samorządne związki  zawodowe
"Mamy wreszcie niezależne samorządne związki zawodowe" Film z wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności o negocjacjach prowadzonych przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z delegacją rządową w Stoczni Gdańskiej. więcej
Section05
Polecane serwisy
Drugi Obieg Wydawniczy 1976-1989
Czerwiec 76
Podziemne Radio Solidarność 1982-1989
KOR Komitet Obrony Robotników 35 Lat