Sierpień 1980 30-lecie
Section01
Section02
30-lecie

Z okazji 30. rocznicy utworzenia NSZZ "Solidarność" na antenie Polskiego Radia ukazały się rozmowy z uczestnikami wydarzeń sierpniowych, komentatorami życia społecznego i politycznego oraz historykami.

Narodziny wielkiego ruchu społecznego

O schyłku "epoki Gierka" i narodzinach Solidarności rozmawiają: Jerzy Borowczak, uczestnik gdańskiego strajku, prof. Andrzej Friszke i Zbigniew Gluza z Ośrodka KARTA.

Tego się nie da wymazać z historii

- Długo zastanawialiśmy się, kiedy zacząć ten strajk i jak nakłonić ludzi, żeby zastrajkowali wszyscy - mówił Jerzy Borowczak.

Bałem się, że strajk będzie rozbity

- Zorganizowałem ten strajk, ale parowozem, który go ciągnął był Lech Wałęsa - mówił Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu.

Strajk wisiał w powietrzu

- To był czas, że ludzie się buntowali. Strajk w stoczni i tak by się rozpoczął - mówią dziennikarze Janina Jankowska i Andrzej Gelberg.

Odkrywanie Solidarności

Rozmowa Jerzego Kisielewskiego z dziennikarzami Jarosławem Szczepańskim, Witoldem Ziółkowskim i Karolem Małcużyńskim o pracy mediów w sierpniu 1980.

Chwalmy się Solidarnością

O obchodach 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych opowiada Monika Kalinowska z Europejskiego Centrum Solidarności.

Historyczna sala BHP po remoncie

Historyczna sala, w której podpisano Porozumienia Sierpniowe jest jak nowa. Remont kosztował blisko 11 milionów złotych.