Kultura

Nos Kleopatry, Zagadki i rekordy rynku sztuki

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 12:42
- Licytacja był krótka, trwała 20 minut. Jak w 20 minut wydać 450 milionów dolarów? Oto przepis: trzeba kupić obraz Leonarda da Vinci - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki Iga Niewiadomska. "Zbawiciel świata" (łac. Salvator Mundi), który powstał ok. 500 lat temu, jest obecnie najdroższym w historii dziełem sztuki sprzedanym na aukcji publicznej.
Audio
  • 4.01.18. Nos Kleopatry. Iga Niewiadomska o rynku sztuki
Obraz przedstawiający Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę - symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa, miał trafić do nowego muzeum Luwr w Abu Zabi
Obraz przedstawiający Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę - symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa, miał trafić do nowego muzeum Luwr w Abu Zabi Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE

W listopadzie 2017 roku obraz na aukcji domu Christie's osiągnął rekordową cenę 450,3 mln dolarów. Dzieło kupił zostało kupione przez saudyjskiego księcia Badera ibn Abdullaha ibn Mohammeda ibn Farhan as-Sauda. - Kilka tygodni po aukcji okazało się, że licytacja odbyła się na rzecz muzeum w Abu-Zabi - powiedziała Iga Niewiadomska. 

"Zbawiciel świata" to obraz olejny namalowany na desce o wymiarach ok. 60 cm na 40 cm. Zdaniem historyków sztuki powstał ok. 1500 roku dla króla Francji Ludwika XII. Obraz zaginął w połowie XVIII wieku i do początku XX wieku był uważany za bezpowrotnie utracony. W roku 1900 obraz kupił angielski kolekcjoner sir Francis Cook nie zdając sobie sprawy, kto jest jego twórcą. W roku 1958 spadkobiercy Cooka sprzedali mocno już podniszczone dzieło za 45 funtów (ok. 125 dolarów).

- Pochodzenie i autorstwo obrazu było kwestionowane. Dom aukcyjny Christie's wiele musiał zrobić, żeby uwierzono w jego autentyczność. Tymczasem nie wiadomo, gdzie obraz obecnie się znajduje. Muzeum w Abu-Zabi  wydało komunikat, że nie pokaże publicznie dzieła. Niektórzy mówią, że znajduje się w Szwajcarii. Inni, że zdobi pałac któregoś z szejków. Jeszcze inni, że do transakcji w ogóle nie doszło - tłumaczyła Iga Niewiadomska. 

W 2019 roku minie 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci. Z tej okazji Luwr w Paryżu organizuje wielką wystawę. Czy może zabraknąć na niej najdroższego na świecie dzieła? Również o tym w nagraniu. 

Gospodarzem audycji "Nos Kleopatry" była Agnieszka Kamińska.

Data emisji: 4.01

Godzina emisji: 22.06

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Dama w czerni. Jak przerobiono słynny obraz Leonarda da Vinci?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 16:00
"Dama z gronostajem", podobnie jak "Mona Lisa", funkcjonuje jako ikona. Jej wizerunek zdobi okładki zeszytów, breloczki, magnesy, torby i puzzle.
rozwiń zwiń