REKLAMA

Kim była bohaterka najsłynniejszego obrazu świata?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 17:15
- Problem z tym obrazem polega na tym, że parę rzeczy o nim wiemy, natomiast nikt w te fakty nie wierzy, bo bledną one w zetknięciu z legendą - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o fenomenie dzieła Leonarda da Vinci "Mona Lisa".
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o fenomenie obrazu Leonarda da Vinci "Mona Lisa" (Jest taki obraz/Dwójka)
Leonardo da Vinci Mona Lisa
Leonardo da Vinci "Mona Lisa"Foto: Wikimedia/domena publiczna

Ostatnia Wieczerza vinci 1200.jpg
Głód i inne paradoksy "Ostatniej Wieczerzy"

Mona Lisa w rozlicznych interpretacjach wciela się w różne role. Jest ideałem piękna i wiecznej kobiecości; dekadencką femme fatale z uśmiechem Sfinksa; autoportretem Leonarda; po seansie u Freuda upostaciowieniem kompleksu Edypa. Wreszcie pada ofiarą własnej sławy – futuryści najchętniej by ją spalili, a dadaiści strącili z piedestału, więc Marcel Duchamp domalowuje jej wąsy. Jako ofiara żartów i karykatur jedzie pociągiem w sleepingu, raz ma głowę Lady Di, a raz świnki Piggy. W końcu okazuje się świetnym znakiem towarowym – uśmiecha się z okładek zeszytów, kubków, torebek i koszulek. Lekarze przypisują jej paraliż twarzy, zgrzytanie zębami, nadmiar cholesterolu i nadwagę.

A co o bohaterce słynnego obrazu Leonarda da Vinci wiadomo na pewno? - Wiemy, że była żoną florenckiego kupca Francesca Giocondo, który zajmował się handlem jedwabiem. Ok. 1503 r. zamówił on u Leonarda ten portret. Kobieta nazywała się Lisa Gherardini de domo. Właśnie urodziła dziecko, stąd ta jej pulchność, którą widzimy w obrazie. Wiemy też, że malarz malował ten obraz bardzo długo, między 1503 a 1506 rokiem we Florencji - tłumaczyła dr Grażyna Bastek.

Kiedy obraz "Mona Lisa" stał się własnością narodu francuskiego (można go oglądać w paryskim Luwrze)? Jak tłumaczył swój występek autor jedynej w historii kradzieży słynnego dzieła? O tym w nagraniu audycji, w której usłyszeć można było również zrekonstruowany przez japońskiego profesora głos Mona Lisy.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 18.02.2018

Godzina emisji: 11.00

pg/jp

Czytaj także

"Salvator Mundi". Święty graal malarstwa warty fortunę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 11:30
"Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci powstał w tym samym okresie twórczości mistrza co "Mona Lisa". Dwieście lat temu przepadł bez wieści. Odnaleziony przez przypadek trafił do kolekcjonera za ponad 450 mln dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cranach, "Adam i Ewa" i przedsiębiorca na królewskim dworze

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 12:00
- Cranach projektował dywany, świeczniki, stroje na turnieje i śluby, nadzorował nawet malowanie fasad domów i zamków. Jak wielu nadwornych malarzy musiał robić wszystko - opowiadała dr Grażyna Bastek. 
rozwiń zwiń