Kultura

Planete+ Doc Festival - dokument siłą zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2012 20:34
To filmy z najdalszych i często najtrudniejszych miejsc na świecie. Trudno wybrać wątek przewodni z ogromnego programu festiwalu, ale sporo jest dokumentów o przemianach społecznych, o Arabskiej Wiośnie Ludów.
Audio
  • Artur Liebhart poleca wybrane filmy z festiwalu
  • Petr Lom o filmowaniu w ogarniętym rewolucją Egipcie
Kadr z Powrotu na Plac Wolności
Kadr z "Powrotu na Plac Wolności"Foto: mat.prasowe

- Film dokumentalny to najlepsze i najciekawsze lustro, w którym odbija się dziś nasz świat - mówi dyrektor festiwalu Artur Liebhart w Radiowym Domu Kultury - Dokument jest najbardziej rozwijającą się teraz dziedziną ze wszystkich sztuk wizualnych. Trudno aktualnie powiedzieć czym jest film dokumentalny, a czym nie jest to jest dość podniecające.
W Warszawie, jednocześnie we Wrocławiu, a później w ponad 20 polskich miastach wyświetlane są dokumenty przyrodnicze, muzyczne, jest w tym roku na Planete+ Doc spora sekcja poświęcona literaturze. Nie brakuje też filmów poruszających ważkie tematy socjologiczne. Aż pięć dokumentów kręconych było podczas Arabskiej Wiosny Ludów.
Petr Lom, reżyser "Powrotu na Plac Wolności" obserwował rewolucję w Egipcie. Na film składają się historie konkretnych bohaterów, którzy brali udział w walkach. Przez dziesięć miesięcy filmował jak zmieniało się ich życie, w kraju w którym nadal nie panują demokratyczne prawa i nic nie jest do końca przejrzyste.
Niektórzy próbowali pozwać wojsko i policję za bezprawne aresztowanie, za gwałt. Bezskutecznie. - Jeden z bohaterów to bloger aresztowany i osadzony w więzieniu na trzy lata za krytykowanie armii - mówi w Trójce Lom - Rok po rewolucji wyszedł dzięki amnestii. Oczywiście on tego nie akceptuje, bo to nie jest oczyszczenie z zarzutów. Ale pozytywne jest, że go uwolniono, że nacisk światowej opinii publicznej był wystarczający.
Filmy z najważniejszej sekcji konkursowej Planete+ Doc zrecenzowaliśmy dla Państwa TU.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

13 najciekawszych z Planete+ Doc Film Festiwal

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 10:30
Wybranie najważniejszych, najczęściej nagradzanych na świecie filmy z programu festiwalu nie było proste. Opisaliśmy 13 z około 160. Dziś rusza Planete+ Doc Film Festiwal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planete Doc Film Festival: wyjątkowi goście i ich wyjątkowe filmy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 16:45
Wielkimi krokami zbliża się prawdziwe święto filmowego dokumentu, czyli festiwal Planet + Doc Film Festival. W tym roku na miłośników kina czeka prawdziwa uczta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka na 9. Planete+ Doc Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 09:19
Od soboty zapraszamy do słuchania relacji z warszawskiej części jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie.
rozwiń zwiń