Kultura

"Schronisko" - pisarz w imieniu bezdomnych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 01:43
- Część bezdomnych mówi: "Chcę umrzeć", a część ma maksymalistyczne marzenia. (...) To powściągliwie pokazana diagnoza naszej cywilizacji - mówi Piotr Matywiecki o książce Romana Grena.
Audio

Roman Gren, autor "Schroniska" pisze krótko, używa niewielu słów, a jednak "przy takiej lapidarności, udaje mu się powiedzieć tak wiele o ludzkim losie, o tragedii, o opuszczeniu, o tym jak trudno jest o jakikolwiek kontakt, o poczucie bliskości" - opowiada Iwona Smolka w Dwójce.

Posłuchaj rozmowy dziennikarki z krytykami literackimi Piotrem Matywieckim i Tomaszem Burkiem, kliknij dźwięk "Schronisko".

"Schronisko" opisuje historie ludzi mieszkających w ośrodku dla bezdomnych w Paryżu, który nazywany jest "Grobowcem". Roman Gran przez cztery lata pracował w takim ośrodku, książka zbiera jego obserwacje i doświadczenia z tego czasu.

- Kierownik tych ludzi prowadzi, ale  prawdopodobnie jest też przez tych ludzi ukształtowany - mówi krytyk literacki Tomasz Burek - Bardzo podobało mi się w tej książce, że narrator nie jest wyjątkiem, że pisze w imieniu tych ludzi.

Bezdomni prezentują w tej książce dwa skrajne podejścia do życia. Część popada w stan absolutnej apatii, leżą zwinięci w kłębek i czekają na śmierć. Część snuje nierealne plany na przyszłość.

- Książka jest znakomicie napisana, bardzo powściągliwa, chociaż momentami wcale nie wstydzi się pewnego rodzaju sentymentu i współczucia wobec tych ludzi - mówi krytyk Piotr Matywiecki - Obiektywizmowi tej książki to wcale nie szkodzi.

/
KONKURS - Wygraj książkę!

Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać książkę "Schronisko" Romana Grena, proszę odpowiedzieć na pytanie: W jakim mieście znajduje się opisane w książce schronisko?

Poprawne odpowiedzi należy wysłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl

W tytule maila należy wpisać tytuł książki. W treści poprawną odpowiedź na pytanie oraz adres, na który ma być wysłana ewentualna nagroda. Konkurs trwa do 5 maja.

"Schronisko" Romana Grena ukazało się nakładem Wydawnictwa Czarne.

 

usc


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Warszawa pamięta o getcie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 12:05
Niemcy znieśli getto z powierzchni ziemi. Na zdjęciach lotniczych widać tylko księżycowy krajobraz - biały pył. Głębiej w przeszłość zajrzał Jacek Leociak, warszawiak i autor niesamowitego przewodnika "Spojrzenia na warszawskie getto".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyste myśli Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 20:17
Skany wierszy i notatek Tadeusza Różewicza zostały wydane w książkach "Historię pięciu wierszy" i "Kartoteka: reprint" . Można na chwilę zajrzeć poecie przez ramię i przekonać się, że pisanie wierszy, które są czyste jak myśli, nie jest taką prostą sprawą.
rozwiń zwiń