Kultura

Artysta: niemy, czarno-biały, genialny

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 10:34
To jeden z najciekawszych, najbardziej nowatorskich filmów ostatnich lat, a przecież odwołuje się do źródeł kina - w czerni, w bieli i w ciszy.

Na ekranie historia miłości, przed którą trudna droga. Gwiazda lat 20. i wszystkich ówczesnych hollywoodzkich filmów sensacyjnych George Valentin pomaga utalentowanej, młodziutkiej Peppy Miller w zdobyciu sławy. Potem aktor obserwuje jak jego kariera upada, za to ona pnie się w górę.

Valentin, który wprowadzenie do kina dźwięku uważa za chwyt komercyjny, siebie określa mianem prawdziwego artysty. Odtrącony przez studia filmowe zamyka się w domu ze swoim towarzyszem, małym, uroczym pieskiem Uggie.

Nieszczęście George'a i okrzyknięcie Peppy gwiazdą nowej ery prawie przekreśla szansę na rozkwitnięcie między nimi uczucia. To nie tylko film o miłości, ale kilka mądrych uwag o męskiej dumie i dostosowywaniu się do zmieniającego się życia.

Berenice Bejo i Jean Dujardin, odtwórcom głównych ról asystują gwiazdy amerykańskiego kina - James Cromwell, gra wiernego szofera Valentina, a
John Goodman upartego producenta filmowego.

Dziennikarze w tej sprawie mówią praktycznie jednym głosem: "Artysta" jest błyskotliwym, śmiesznym, pięknie nakręconym filmem. Co więcej, ten odważny i zabawny pomysł zrealizował reżyser bez rozpoznawalnego dorobku - Michel Hazanavicius.

Żyjemy jednak w kulturze słowa i jego brak może być dla widza niepokojący. To może zmniejszyć szansę "Artysty" na Oskara za najlepszy film (łącznie zdobył w tym roku 10 nominacji). W szranki z tym filmem stanął "Hugo", czy "Czas Wojny", które mają reżyserów o dużo bardziej ugruntowanej pozycji. Wydaje się, że nagroda dla innego filmu byłaby w tym przypadku jednak dużym błędem.


usc


Zobacz więcej na temat: valentino wybrane
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jako jedyny w historii dostał Oskara i Nobla

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 09:24
Żaden mężczyzna nie jest na tyle zły, aby powiedzieć za swego życia prawdę o sobie - mawiał George Bernard Shaw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holland docenia aktorów bez nominacji do Oskara

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2012 16:05
Najnowszy film Agnieszki Holland - "W ciemności" - został właśnie nominowany do Oscara i bije rekordy popularności w polskich kinach.Tymczasem reżyserka chwali tych, którym się w tym roku nie udało.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sponsoring: Kobieta kontra kobieta

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 14:47
Bohaterki Szumowskiej: młode prostytutki i kobiety dojrzałe, wzajemnie sobie zazdroszczą, a jednocześnie przez chwilę wzajemnie się wspierają. "Sponsoring" otworzy 9 lutego jedną z sekcji Berlinale.
rozwiń zwiń