Kultura

Artysta filmu dokumentalnego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2008 09:36
Wybitny dokumentalista, zdobywca wielu nagród, a także nominacji do Oscara – Marcel Łoziński, stał się bohaterem książki Marka Hendrykowskiego, wydanej ostatnio w cyklu „Ludzie polskiego kina”.

Wszystko może się przytrafić” ukończył wydział reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od początku swoją karierę związał z filmem dokumentalnym. Przez wiele lat współpracował z Telewizją Polską, Zespołem X Andrzeja Wajdy i Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Należał do nielicznego grona młodych twórców, którzy na początku lat siedemdziesiątych zapoczątkowali nowy nurt w kinie dokumentalnym. Zamiast realistycznie i wiernie oddawać rzeczywistość, woleli skupić się na tym, co w niej niewyrażalne, symboliczne i ponadczasowe. W tworzeniu filmów ukazujących rozdźwięk między hasłami propagandowymi władz komunistycznych, a jej rzeczywistymi intencjami i uprawianą polityką, wyróżniał się szczególnie Marcel Łoziński. Jego filmy z tego okresu: „Happy End”, „Zderzenie czołowe”, „Egzamin dojrzałości” i „Próba mikrofonu” przechwyciła cenzura, a on sam był przez władze konsekwentnie marginalizowany.

Twórczość Marcela Łozińskiego stała się szerzej znana dopiero po 1989 roku, między innymi za sprawą świetnego filmu „89 mm od Europy”. Reżyser umiejscowił akcję obrazu na przejściu granicznym w Brześciu, dokumentując pracę robotników przy wymianie kolejowych podwozi. Różnica szerokości torów – 89 mm., stała się w filmie symbolem dwóch różnych światów. Potrzebna mi była wówczas jakaś scena, która pokazałaby, że te dwa światy muszą sie połączyć, że coś je musi zjednoczyć. Wiedziałem, że nie ma żadnego kontaktu między Europejczykami, którzy patrzą z wagonów, a usmarowanymi i usmolonymi robotnikami białoruskimi, którzy się gramolą tam, pod tymi kołami. Wymyśliłem wówczas najprostszą rzecz na świecie. Zabrałem mojego syna Tomaszka do Brześcia i wypuściłem go na peron. Znałem go i wiedziałem, że natychmiast poleci do robotników i że jakiś kontakt będzie. Stało się więcej, niż myślałem... – wspomina reżyser nominowanego do Oscara filmu - Marcel Łoziński.

POSŁUCHAJ audycji z cyklu „Portrety X Muzy” (Program II PR). Z Marcelem Łozińskim, o jego życiu i twórczości, rozmawia Anna Fuksiewicz. (13,03 MB) 

(ab)

 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Festiwal w internecie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2009 09:46
Najlepsze filmy dokumentalne ostatnich lat będzie można obejrzeć za darmo w Internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie listy piszą...

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 07:00
Od kilku dni tegoroczna Europejska Nagroda Filmowa przyznawana m.in. w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny należy do Marcela Łozińskiego. Jego czternastominutowa produkcja "Poste Restante” przedstawia historię listu, którego adresatem jest Pan Bóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2010 13:00
Dziś audycja w całości poświęcona polskiemu kinu. Rozpoczniemy również prezentację finalistów konkursu Talenty Trójki w kategorii: film.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowo, filmowo

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2009 13:00
Od września zmiana - na "Trójkowo, filmowo" zapraszam w niedzielę od 13.00 do 14.00.
rozwiń zwiń