Kultura

Witkacy żyje!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 13:22
Witkacy - wirtuoz kłamstwa i mistrz mistyfikacji, który mówił, że „wielkość jest tylko w perwersji” powraca na nowo w filmie Jacka Koprowicza „Mistyfikacja”. Zobacz wideo z premiery filmu!

Jacek Koprowicz przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że pomysł na film o jednym z największych skandalistów XX wieku powstawał wiele lat. -Dużo czasu zajęło mi zgromadzenie informacji na temat rzekomego samobójstwa Witkacego. Było jednak warto, to fascynująca historia jak i jej bohater- dodaje reżyser.

Tajemnica śmierci Witkacego do dnia dzisiejszego nie została wyjaśniona. Zgodnie z tym czego uczą podręczniki 17 września 1939 roku, w małej miejscowości o nazwie Jeziory, Witkacy wraz ze swoją kochanką Czesławą Oknińską wyruszył na wielokilometrowy spacer w głąb lasu, aby odebrać sobie życie. Z wyprawy wróciła sama Czesława. Połknęła środki nasenne, ale niemal od razu je zwymiotowała. Twierdziła, że Witkacy otworzył sobie żyły. Jacek Koprowicz twierdzi jednak, że do rzekomego samobójstwa Witkacego nie doszło. Ma to potwierdzić śledztwo głównego bohatera filmu - Jakuba Łazowskiego. Rzeczywistość podsuwa mu kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji. Jego wieloletnia kochanka przynosi do Desy swoje nieznane portrety. Zuza (druga filmowa kochanka) przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci.

 

Jacek Koprowicz rolę Witkacego powierzył Jerzemu Stuhrowi. Jak tłumaczy fizyczne podobieństwo nie było podstawowym kryterium wyboru. -Jerzy Stuhr ma podobną do Witkacego energię. Poszedłem drogą siły charakteru – dodaje reżyser.

W „Mistyfikacji” zobaczymy również Macieja Stuhra. Aktor przyznaje, że film bardzo długo w nim kiełkował. - Wiedziałem, że ta rola ma szansę stać się dla mnie najpełniejszą z tych, które do tej pory zagrałem. Materiał w scenariuszu był ogromny. Krok po kroku wymyślałem ten cały świat. Zastanawiałem się jak Łazowski wygląda, jak chodzi, kim jest, jak reaguje, jak patrzy na świat. Myślę, że jest to dość daleka postać od tego, kim jestem na co dzień, wymagała dużej dozy kreacji aktorskiej – dodaje aktor.

Jacek Koprowicz podsumowuje: - Oni są zupełnie inni. Maciej dochodzi do swojej postaci metodami Stanisławskiego, z kolei Jerzy, jest bardziej racjonalny i analityczny przy budowaniu roli. To zupełnie inne koncepcje i metody pracy aktorskiej.

W filmie zobaczymy jeszcze m.in. : Ewę Błaszczyk, Karolinę Gruszkę, Olgierda Łukaszewicza, Krzysztofa Stroińskiego, Wojciecha Pszoniaka.

Zdjęcia do "Mistyfikacji" rozpoczęły się 15 kwietnia 2009. Skończyły się po 33 dniach. Kręcone były w Krakowie, Zakopanem. Część scen zrealizowano również w Puszczy Niepołomickiej i Lanckoronie.

Film od 26 marca na ekranach polskich kin.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Powstał film o Witkacym

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 11:40
„Mistyfikacja” to tytuł filmu fabularnego poświęconego postaci Stanisława Ignacego Witkiewicza. W rolę Witkacego wcielił się Jerzy Stuhr. Pracownika SB, który odkrywa wielką tajemnicę autora "Szewców", zagrał jego syn Maciej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy żyje i ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2010 10:19
Ostry makijaż, łysa głowa i szaleństwo w oczach. Tak wygląda kochanka Witkacego. Dla tej roli Ewa Błaszczyk bez wahania ogoliła głowę i poddała się skomplikowanej charakteryzacji, która upodobniła ją do ekscentrycznej muzy wielkiego twórcy. Jerzy Stuhr natomiast wcielił się w postać jednego z największych skandalistów XX wieku. Jak aktor sprawdził się w minach Witkacego? Zobacz galerię!
rozwiń zwiń