Kultura

Kino Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 12:38
12 grudnia zostały przyznane Europejskie Nagrody Filmowe. Stały się one okazją do dyskusji nad kondycją kina europejskiego. Anna Fuksiewicz do dyskusji o filmach nagrodzonych w Niemczech zaprosiła dwóch krytyków filmowych, Jacka Szczerbę i Janusza Wróblewskiego.

W Niemczech po raz kolejny został doceniony Andrzej Wajda. Odebrał on nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI za swój ostatni film „Tatarak". Jury doceniło Wajdę za młodość ducha, za otworzenie nowych perspektyw przed młodym europejskim kinem.


Kolejnym polskim akcentem na gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych była nagroda dla reżysera Marcela Łozińskiego za krótkometrażowy film dokumentalny "Poste Restante". Jest to czternastominutowa historia listu, którego adresatem jest Pan Bóg.

 Największy sukces odniósł Michael Haneke i jego film "Biała wstążka". Obraz Austriaka otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu, wyróżniony został także za reżyserię i scenariusz.Nagrodę za najlepszą rolę męską odebrał Tahar Rahim za kreację w filmie "Prorok", zaś Kate Winslet za rolę w filmie "Lektor" uhonorowano nagrodą dla najlepszej aktorki. Publiczność najlepszym filmem wybrała obraz "Slumdog. Milioner z ulicy".

Europejskie Nagrody Filmowe stały się powodem do dyskusji w dwójkowym studiu o kondycji kina europejskiego, o tym czym ono rożni się od kina hollywoodzkiego.
(pm. na podst. Sezonu na Dwójkę, 14 grudnia 2009)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Europejskie Oskary rozdane. Polacy z nagrodami

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2009 07:47
Andrzej Wajda i Marcel Łoziński zdobyli Europejskie Nagrody Filmowe. Za najlepszy filme roku uznano „Białą wstążkę” austriackiego reżysera Michaela Haneke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ENF rozdane

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2009 09:51
Andrzej Wajda i Marcel Łoziński zdobyli Europejskie Nagrody Filmowe. Ceremonia wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbyła się wieczorem w niemieckim Bochum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie listy piszą...

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2009 07:00
Od kilku dni tegoroczna Europejska Nagroda Filmowa przyznawana m.in. w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny należy do Marcela Łozińskiego. Jego czternastominutowa produkcja "Poste Restante” przedstawia historię listu, którego adresatem jest Pan Bóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinowe zawirowania 2009 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 10:05
To był dobry rok dla kina, który pobudził apetyt wielu miłośników X muzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Alfred Hitchcock

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 17:33
26 kwietnia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń