Kultura

Nagroda za wybitną indywidualność

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2009 13:00
Aktor Eryk Lubos, odtwórca roli boksera w dramacie "Moja krew" w reżyserii Marcina Wrony, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym polskim aktorom, którzy wyróżniają się wybitną indywidualnością.

Eryk Lubos wciela się w filmie w postać pięściarza, który podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny  i musi zrezygnować z kariery. Po kilku nieudanych związkach zaczyna myśleć o dziecku, na początku jedynie jak o kontrakcie. Nie ma jednak żony, ani dziewczyny. Wpada więc na pomysł, by zawrzeć oryginalną umowę z młodą Wietnamką pracującą na stołecznym Stadionie Dziesięciolecia. Informuje dziewczynę, że jeśli ta zgodzi się zajść z nim w ciążę i urodzić mu dziecko, on ożeni się z nią i pomoże jej zdobyć polskie obywatelstwo.

Charakterystyczny, męski, ostry typ - w takich rolach zazwyczaj obsadzany jest Eryk Lubos. Z pozoru tylko rola boksera w filmie "Moja krew" jest podobna. - Ta rola wbrew pozrom pozwoliła mi zerwać z dotychczasowym wizerunkiem - mówi Eryk Lubos.

 - W budowaniu tej postaci wykorzystałem swoje własne doświadczenia - dodaje Eryk Lubos.

Podczas poniedziałkowej (7 grudnia) gali wręczenia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przewodniczący jury Andrzej Kołodyński podkreślił, że doceniona została indywidualność aktorska, połączona z wyrazistą osobowością i talentem. - Lubos z bardzo mocną, męską kreacją jest godnym następcą Zbyszka Cybulskiego - dodał Andrzej Kołodyński.

 
'' Kadr z film "Moja krew"
Eryk Lubos, bardzo poruszony wyróżnieniem, dedykował statuetkę swojej mamie. Aktor powiedział, że nagroda imienia Zbyszka Cybulskiego to zaszczyt, ale i odpowiedzialność. -Cokolwiek czynisz, czyń to z całą mocą, ale na nic nie licz – podsumował aktor.
 

Agata Buzek otrzymała z kolei Nagrodę Publiczności za rolę Sabiny w filmie "Rewers" Borysa Lankosza. -Być wyróżnioną przez publiczność, to dla aktora niezwykle cenne. To cudowne, że ludzie chcą chodzić na polski film, w dodatku niekomercyjny - powiedziała Agata Buzek.

W tym roku nominowane do Nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego - poza Erykiem Lubosem i Agatą Buzek - były także: Roma Gąsiorowska za kreacje w dwóch filmach: "Wojna polsko-ruska" i "Jestem twój", Małgorzata Buczkowska za kreację w "Jestem twój" i Magdalena Czerwińska za dwie role w filmach: "Wojna polsko-ruska" i w "Pokój szybkich randek".

Kapituła przyznała też Nagrody Specjalne im. Zbyszka Cybulskiego dla doświadczonych aktorów, którzy, w ocenie Fundacji Kino, "w czasach PRL-u nie mogli być uhonorowani tą nagrodą z powodów politycznych". Odebrali je Joanna Szczepkowska i Bogusław Linda. Nagrodę tę otrzymać miał także Andrzej Seweryn. Artysta odmówił jednak jej przyjęcia.

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Główną ideą założycieli jest wyłonienie "młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością".
Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W ubiegłym roku nagrodzono Macieja Stuhra. Tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się 7 grudnia w Warszawie

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Czarna komedia prowokująca umysł

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2009 07:00
Na dużym ekranie gości już najnowszy film Borysa Lankosza „Rewers”. Zwycięzca wielu nagród, m.in. Złotych Lwów na tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, a także polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moja krew" - reż. Marcin Wrona

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2010 19:42
Igor (Eryk Lubos), bokser, podczas jednej z walk zostaje poważnie ranny i musi zrezygnować z kariery. Po kolejnych, nieudanych związkach z kobietami zaczyna myśleć o tym, żeby zostawić po sobie "coś" - dziecko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Moja krew” w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 21:30
W środę 27 stycznia w studiu koncertowym im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się specjalny, przedpremierowy pokaz filmu Marcina Wrony „Moja krew”. Jest to najbardziej oczekiwany tegoroczny debiut w polskim kinie.
rozwiń zwiń